On skládal báseň, ona lepila koláž. To vše na zámku v Litomyšli.

Svátek svatého Valentýna slaví každý rok, vždy si dávají dárky. Na ten letošní tak romanticky prožitý určitě nezapomenou. Snoubenci jsou spolu dva a půl roku. Jejich seznámení bylo spíše prozaické, představil je Janin otec, který s Karlem pracuje. „Nápad oslavit svatého Valentýna v Litomyšli na zámku byl můj, přítel s tím ale souhlasil,“ řekla budoucí nevěsta Jana Buriánková. Litomyšlský zámek se snoubencům líbí a ještě před tím než se dozvěděli o Puse na zámku, se tady rozhodli říct si své „ano“, i když nejsou právě místní. Janu a Karla v plnění úkolů podporoval i jejich osmiměsíční syn Matyáš. Karel si na své partnerce cení hlavně toho, že je hodná. Tvrdil, že mu zamilovanost vydrží až dokonce života.

Budoucí ženich si z klobouku, který nosil na hlavě Juste Roman Cyril Pécuchet v seriálu Byli jednou dva písaři, vytáhl šest indicií – šest slov. Ty pak musel zakomponovat do básně. Slaměný klobouk měl mít snoubenec po celou dobu na hlavě, aby se mu rodily samé dobré myšlenky. Slečna zatím lepila koláž, stejně jako to dělal po celý život Miroslav Horníček. Podmínkou úkolu bylo, že oba museli pracovat stejně dlouhou dobu.

Spojku mezi snoubenci obstarávala čtyřletá Valentýnka Bisová, po které si snoubenci posílali vzkazy. Když oba svůj úkol vykonali, Karel požádal básní Janu o ruku a stvrdili to polibkem. Odměnou pro snoubence byl nejen přípitek, ale také poukaz na svatbu na litomyšlském zámku zdarma. Zamilovaní Jana a Karel plánují, že si řeknou své „ano“ v polovině září.

Pusa na zámku, při které si mohou zamilované páry vyznat lásku v prostorách památky, se konala již potřetí. Tentokrát to bylo v bytě Miroslava Horníčka, který je nyní na zámku instalovaný jako součást expozice. „Ta první se odehrávala v historických expozicích a druhá ve věži na zámku, kde musel potencionální ženich přemoci draka,“ vzpomínala kastelánka Jana Sehnalová.