Času moc nezbývá, samec v loňském roce přilétl už 2. dubna.
Vysoký komín, na kterém každoročně hnízdí čapí rodinka, je v havarijním stavu. Nadšenci vyhlásili veřejnou sbírku.
„Domluvili jsme se se stavební firmou, která do Ronova přijede a kus komína ubourá. Musí dorazit s plošinou, protože komín je vysoký skoro třicet metrů a nelze se na něj jinak dostat. Zdivo opadává, obruče nedrží,“ popsala aktuální stav Majka Tesařová, která společně s Liborem Paulusem a dalšími nadšenci ronovské čapí hnízdo monitoruje.
„Na provedení této akce máme firmou zpracovanou cenovou nabídku na 152 tisíc korun včetně stavebního povolení. Práce ve výškách za pomoci těžké techniky není levná a nabídnutá cena podle referencí z podobných akcí odpovídá náročnosti této opravy,“ poznamenal Libor Paulus.

Posudek plzeňské firmy jasně dokladuje to, že je potřeba urychlený stavební zásah. „Vrchní část dříku včetně hlavice komína zatěžkané neúměrně velkým čapím hnízdem je poškozená tak, že hrozí její zřícení. Zdivo je rozpraskané, vyboulené, osa komína vyhnutá ze své osy, pojivo ze
spár vypadané ve velké míře. Stupačky jsou zcela uvolněné,“ zní v posudku.
Musí postavit nové hnízdo
Zkrácením výšky komína zmizí i čapí hnízdo, takže je třeba postavit nové. O to se postará Karel Makoň z plzeňského Dobrovolného ekologického spolku na ochranu ptactva (DESOP). „Na umělou hnízdní podložku se instaluje síto s imitací rozestavěného ptačího hnízda. Tvoří ji klacky a uvnitř je kompost. Čápi, až přiletí, si hnízdo sami dotvoří,“ popsal Makoň.
Veřejná sbírka na rekonstrukci čapího hnízda v Ronově nad Doubravou
Číslo učtu sbírkového konta:
123-7829510207/0100
IBAN: CZ46 0100 0001 2378 2951 0207
Sbírka zahájena 1. 12. 2022
a ukončena dne 28. 2. 2023
Spolek DESOP vytvořil v minulosti hodně čapích hnízd, dokonce i pro Národní muzeum v Praze. „Pro nás to byla velice zásadní a prestižní akce a nebylo lehké vše vymyslet, připravit a zajistit tak, aby napodobenina hnízda vypadala jako od opravdových čápů,“ uvedl Makoň.
Čápi by se měli do Ronova vrátit začátkem dubna. Jejich hnízdo už bude pevné bez rizika zřícení na zem.
Financování demoličních prací je už částečně zajištěno. Vzhledem k tomu, že čáp bílý je v České republice chráněným druhem, bude možné čerpat dotaci od krajského úřadu.
„Také jsme oslovili Českou společnost ornitologickou, Městský úřad Ronov nad Doubravou, společnost Tlapnet, ale i majitele objektu, který přislíbil veškerou součinnost a přispěje též nemalou částkou. V této chvíli jsme schopni dát dohromady necelé dvě třetiny z celkové částky a zbývající obnos bychom rádi vybrali ve veřejné sbírce,“ poznamenal Paulus z ronovské iniciativy.

Sbírka na čápy potrvá do konce února, město Ronov do ní přispělo patnácti tisíci korunami a plně ji podporuje. „Jsme moc rádi, že k nám čápi přilétají. Těším se na to, až bude na hnízdě instalovaná webkamera, aby lidé mohli život čápat a jejich rodičů sledovat zblízka,“ řekl starosta města Marcel Lesák.
Městečko na dlani, jak se Ronovu díky filmovému natáčení Drdova díla přezdívá, chráněné bílé ptáky podpořilo i prostřednictvím veřejných kasiček a peníze do sbírky věnovali také prodejci při vánočních trzích nebo iniciátoři výsadby jedlých kaštanů v Ronově.
„Ze srdce děkujeme všem dárcům. Pokud vybereme víc peněz, rozdíl pošleme zvířatům v nouzi,“ ujistila Tesařová.
Čapí snůška obvykle obsahuje 3 až 5 vajec, ronovským čápům se vloni podařilo přivést na svět čtyři mláďata. Zda se stále na komín bývalé mlékárny vrací tentýž pár, není jasné, čápi totiž nejsou okroužkováni. Iniciativa Zachraňte ptačí hnízdo to ale hodlá letos napravit, protože už nebude rizikem na opravený komín vylézt a ptačí nohy označit.