Ronovským trvalo dlouhých 14 let, než se jim projekt podařilo posunout až na pomyslnou startovní čáru. „Všechno to stálo na penězích a na komplikacích spojených s některými vlastnickými vztahy, jež nám bránily v získání dotace,“ ohlíží se zpátky starosta města Marcel Lesák.

V Ronově nad Doubravou žije okolo 1300 lidí a ke stávající dílčí kanalizaci je tu připojeno jen zhruba 10 procent obyvatel. Po dokončení právě zahájeného díla by se měl tento poměr zvednout až na devadesát procent. Ronovští ale v této chvíli připravují i projekt řešící zbývající lokality.

Vybudování nynější kmenové části kanalizace přijde na přibližně 120 milionů korun bez DPH, přičemž dotace činí bezmála 64 % z uvedené částky.

Po slavnostním úterním zahájení investice a poklepání základního kamene bude v příštím týdnu poprvé kopnuto do země v ulici Pod Rybníkem a u mateřské školy. Celá výstavba pak má trvat 700 dní. Kromě položení zhruba 10 kilometrů splaškového potrubí bude samozřejmě nutné vybudovat rovněž čistírnu odpadních vod.

Na finančních nákladech spojených s budováním přípojek k jednotlivým domům se budou podílet i sami obyvatelé. „O výši poplatku za vybudování přípojného místa dosud nebylo rozhodnuto. Co jsem ale zjišťoval, tak v ostatních obcích se tyto částky pohybují přibližně od 10 tisíc do 25 tisíc korun. Počítám, že stanovením konkrétní částky se bude zabývat zastupitelstvo na některé ze svých nejbližších schůzí. Řekněme, že do jara příštího roku bychom měli mít jasno,“ doplnil starosta Marcel Lesák.