Kdo v minulosti pravidelně jezdil do Rosic, ví, že na velké ploše lidé sehnali vše – od slepic až po vietnamské oblečení. Bylo už tradicí, že si lidé rádi poseděli u občerstvení, dali si klobásu a pivo nebo kávu. V sobotu bude všechno jinak.

Chovatelé drůbeže klece s kuřicemi, kachňaty nebo housaty v areálu rosické tržnice v sobotu neuvidí. Jeden z tradičních prodejců, Jaroslav Vach z Dolan na Pardubicku, má své hospodářství v pásmu veterinárního dozoru kvůli ptačí chřipce, a tak si musí zájemci počkat do 20. dubna. „Stejně bych do Rosic jet nemohl, protože stále platí celorepublikový zákaz trhů pro chovatele drůbeže. Po 20. dubnu ale budu prodávat doma,“ řekl Jaroslav Vach.

HOUBY TEPRVE ROSTOU

Do Rosic se v sobotu nechystají ani manželé Monika a Jiří Pasekovi z Dolů u Luže. „Museli bychom o otevření tržnice vědět aspoň dva měsíce dopředu, abychom zvýšili množství substrátu. Nyní tolik hub nemáme,“ vysvětlil Jiří Paseka. Ujistil ale, že budou mít stánek příští týden na trzích, které jsou ve středu a v sobotu obnoveny na chrudimském náměstí. Kdo nechce tak dlouho čekat, může zavítat do Dolů u Luže a nakoupit si plodnice hub přímo u Paseků doma.

Rosická tržnice se otevře v sobotu o sedmé hodině ráno. Návštěvníci si mohou zakoupit sadbu zeleniny, ovoce, květiny, stromky, výrobky pekařské a cukrářské, maso a výrobky z masa. Svoji účast hned po uvolnění protiepidemických opatření přislíbilo asi pětadvacet prodejců. „Po celou dobu konání trhů bude platit přísný zákaz konzumace čehokoliv. V případě porušení tohoto zákazu bude muset zákazník nebo prodejce opustit areál tržnice. V tomto bude pořadatelská služba bohužel nekompromisní,“ zdůraznil starosta Rosic Zdeněk Volejník.

Z původně "agresivního" Arona s nálepkou neumístitelného psa se stal milovaný člen rodiny
Aron má po třech letech v útulku milující paničku. Ale co další chlupáči?

Pořadatelé apelují na zdravý rozum – jde o to, aby lidé dbali na dodržení všech platných vládních opatření. Nutné je dodržovat rozestupy a mít zakryté dýchací cesty. Rozestup stánků je stanoven na minimálně dva metry. U každého prodejního místa bude dezinfekce, kterou si každý stánkař zajistí sám – bez dostatečného množství nebude na prodejní plochu vpuštěn.

Na jednu osobu vychází prostor patnácti metrů čtverečních. Kapacita rosického trhu je tisíc metrů čtverečních, takže by ve stejnou dobu mohlo být na ploše 450 návštěvníků. Hračky, dárkové předměty, oblečení a podobné zboží není možné prodávat, a tak nejvíc bude zastoupena sadba zeleniny a květin.

OBROVSKÝ NÁPOR

„Jsme si vědomi, že můžeme očekávat obrovský nápor návštěvníků. Není pro nás lehké v této době organizovat trhy za přísných podmínek, a tak věříme, že nám svým ukázněným chováním pomůžete udržet provoz trhů i v dalších týdnech. Bude přítomna pořadatelská služba a městská Policie,“ dodal starosta Zdeněk Volejník.