VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Světový unikát Bára se otevírá veřejnosti

Chrudim /AKTUALIZOVÁNO/-Kdo v sobotu 21. června zavítal do rekreačních lesů Podhůra, byl svědkem slavnostního otevření vyhlídkové věže, jež nemá na celém světě obdoby. Přinášíme další snímky.

21.6.2008 8
SDÍLEJ:

Rozhledna Bára byla slavnostně otevřena.Foto: Karel Dvořák

Slavnostní otevření unikátní celodřevěné rozhledny s občerstvením se konalo v sobotu od 17 hodin v rekreačních lesích na Podhůře. Rozhledna se nachází na vrchní části zrušeného lomu Podhůra, parkování u bývalé restaurace Kometa (nad vilou pana Berana).

Ředitel Městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka slíbil, že návštěvníkům ukáže místa, kde kvete zlaté kapradí. Kdo si ho v předvečer Svatojánské noci utrhne, splní se mu všechna přání. Ve 20 hodin vystoupí holandský soubor, Nebojsové se o hodinu později mohou těšit na další výpravu za Zlatým kapradím.

Ve 22 hodin vystoupila kapela Deneb, její tvorba je inspirována lidovou hudbou balkánských zemí, ale v repertoáru má i české a moravské písně.

K rozhledně a zpátky do Chrudimě se lze dostat kyvadlovou autobusovou dopravou:

st. Kalábrie v Chrudimi – Kometa: v 16, 17, 18, 19, 20.30 hod.

Kometa – st. Kateřina: v 18.30, 19.30, 21, 22, 23, 24 hod.

Den bude zakončen slavnostním zapálením svatojánského ohně.

Světový unikát

Rozhledna Bára se nachází v lesích města Chrudimě, v komplexu rekreačních lesů Podhůra. Atypická a unikátní konstrukce tvaru trojbokého komolého jehlanu je dle autora rozhledny, architekta Martina Rajniše, ojedinělá nejen v Evropě, ale pravděpodobně i na celém světě.

Lehká a vzdušná konstrukce rozhledny je vyrobena z modřínového a dubového dřeva, které pochází z chrudimských městských lesů. Na stavbu bylo použito 95 m3 dřeva z modřínu a 5 m3 dřeva dubového.

Modřínová prkna jsou složena do tvaru zužujícího se jehlanu, mezi ně vložili tesaři čtvercové prokládky vyrobené z latí. Vrchní část věže dosahuje výšky 10 metrů a upevňovali ji na stavbu horolezci a speciální jeřáb. Věž stojí v letištním koridoru, a proto je opatřena signálním světlem – ve dne bílým, v noci červeným.

Vedle rozhledny je stejnou technologií duté hráně postaven dřevěný obslužný domek, jenž bude sloužit jako zázemí pro obsluhu rozhledny a prodejna s občerstvením. Životnost obou originálních staveb odhaduje autor stavby minimálně na 40 let.

Konstrukce Báry

Nosnou konstrukci tvoří komolý trojboký jehlan vyskládaný z modřínových prken 25 x 180 mm, délky 5 m. Základový rovnostranný trojúhelník je o rozměrech 13,8 x 13,8 x 13,8 m. Komolý jehlan má 98 vrstev s osovou roztečí 186 mm.

Celková výška rozhledny včetně žerdi s překážkovým návěstidlem je 29,8 m, vrchol dřevěné konstrukce rozhledny ční 28 m nad zemí. Vyhlídková plošina je ve výši 16,95 m a má tvar rovnostranného trojúhelníku 5 x 5 x 5 m. Rozhlednu ukotvuje trojice lan o průměru 10 mm se závažím. Lana běží přes válečky do hran nosného jehlanu, kde je na tahové zatížení dimenzovaný gabionový základ.

Do konstrukce rozhledny je zavěšeno válcové dřevěné schodiště s 78 dubovými schody. Stupně schodiště jsou tvořeny z dvojice trojúhelníkových profilů tl. 30 mm, svlakovaných latěmi. Střední vřeteno tvoří závitová tyč o průměru 20 mm.

Informace o provozu

Obslužný domek s občerstvením
Pro stavbu domku byl použit záměrně podobný stavební systém jako u konstrukce rozhledny. Proti nepřízni počasí jsou návštěvníci chráněni skleněnou střechou s vnějším stíněním.
Provozní řád
(znění provozního řádu a provozní doba se nachází v obslužném domku a u vstupu do rozhledny)
Přístup na rozhlednu je možný pouze v provozní době za přítomnosti obsluhy provozovatele. Vstup je na vlastní nebezpečí.
Maximální kapacita rozhledny je 6 návštěvníků současně.
V době nepřítomnosti obsluhy je vstup na rozhlednu zakázán.
Provozní doba
(prozatimní)
Duben, říjen - pá, so, ne: 10 - 16 hodin
Květen, červen, září - denně mimo ponděl: 10 - 17 hodin
Červenec, srpen - denně: 10 - 18 hodin

Informace o aktuální provozní době najdete na:
www.lesychrudim.cz
www.chrudim-city.cz

(red)

Místo události:
21.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

V Třemošnici se konal taneční věneček.
31

V Třemošnici se konal taneční věneček

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 9. prosince

Chrudim - Díky vstřícnosti chrudimské porodnice vám budeme na našich stránkách přinášet fotky nejmladších Chrudimáků. Pokud se vám nepodařilo získat sobotní výtisk Chrudimského deníku, nevadí. Miminka otiskujeme ještě na straně 10 a 11 v Týdeníku Chrudimsko. Ten vychází každé úterý jako příloha Chrudimského deníku, od středy do pondělí je pak na stáncích k dostání i samostatně.

Očekávaný scénář utkání prvního s posledním

Chrudim - Futsalová 1. liga: FK ERA-PACK Chrudim - SKP Ocel Třinec 5:0 (2:0).

Rumuni klátili značku a pošťák házel balíky: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 8. prosince 2017.

Oprava Muzea je pro letošní rok zdárně ukončena

Chrudim – Skončil druhá fáze největšího městského investičního projektu posledních let – rekonstrukce budovy Muzea v Chrudimi. Alespoň pro letošní rok. Novotou nyní září fasáda průčelí budovy a také její boční strana směrem k náhonu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT