„Tato částka má nad rámec původní rozhledny zabezpečit použití zvýšeného množství bezpečnostních prvků na nové stavbě. Jeden milion a šest set tisíc vyplatí pojišťovna. Takže ‚Bára II‘ přijde na dva miliony korun,“ vysvětluje chrudimský místostarosta Petr Řezníček. „Rozhledna bude stát na stejném místě jako dřív. Do zemních prací se dělníci pustí hned, jak jim to svatý Petr dovolí, vysvětluje místostarosta s poukazem na stávající počasí. Po vybudování základové desky nastoupí na místo parta, která bude skládat konstrukci rozhledny. Mezitím dojde k instalaci zmíněných zabezpečovacích prvků. „Předpokládáme, že rozhledna může být hotova v červnu,“ doplňuje Řezníček.

Pro návštěvníky městských rekreačních lesů jsou určeny i další připravované projekty, mezi nimi plánovaná rekonstrukce lesních cest na Podhůře. Úpravy se dotknou komunikací v celkové délce asi 13 kilometrů. Stezky pro pěší a cyklisty budou mít mlatový povrch. Stezky pro koně mají být dostatečně odolné vůči poškození, povrch však musí vyhovovat také citlivým koňským kopytům. Zakázku v hodnotě přes deset milionů korun má realizovat havlíčkobrodská firma Lubomír Dvořák, která v Chrudimi vloni provedla rekonstrukci Smetanovy ulice.

Další zakázkou pro rekreační lesy bude vybudování lanového parku na Podhůře. „Mezi tamními duby a buky budou v různých úrovních natažená lana. Na těch se vyřádí jak úplní prckové, tak ti odvážnější a sportovně založení jedinci, kteří se na lanové trase budou pohybovat v těch vyšších patrech. Na Čertově skalce vzniknou navíc lezecké trasy o různých stupních obtížnosti. Pro ‚velké‘ horolezce určeny nebudou. Spíš asi pro ty, kdo si něco podobného chtějí prostě jen vyzkoušet,“ dodává místostarosta Řezníček. Město chce v rekreačních lesích časem vybudovat i tělocvičnu pod širým nebem.