Stavba trvala dva roky. Je usídlena v místě bývalého učňovského střediska. Je skoro hotová a čeká na otevření. „Pro koho“, ptají se hlinečtí občané. Řeč je o multifunkčním centru, budoucí mecce hlinecké kultury. Zeptali jsme se pracovníků hlineckého kulturního klubu Petra Sedláka a Kateřiny Dibelkové na směr, kterým chce multifunkční centrum vykročit. Podaří se jim mínění lidí změnit?

O chybějícím kulturním stánku se debatuje v Hlinsku více jak dvacet let. Nyní má multifunkční centrum šanci stát se centrem kultury nejenom v Hlinsku, ale i v celém blízkém okolí. Jak se na celou věc připravujete?
Petr Sedlák: Otevření multifunkčního centra chystáme v listopadu letošního roku. Snažíme se pomocí informačních bloků v Hlineckých novinách připravit návštěvníky na otevření. A to není samozřejmě všechno…

Nemyslíte si, že je důležité, aby v takovémto důležitém projektu byla zapojena větší masa lidí, která bude, jak se říká, multifunkčním centrem „žít“? Mám na mysli reflexi subkultur mládeže ve městě apod. Nezanedbali jste něco v této rovině?
Kateřina Dibelková: Multifunkční centrum je otevřené komukoliv. S tímto plánem bylo i stavěné. Lidé jsou tu přece od toho, aby se o kulturu ve městě zajímali a ne, aby zde byl v tomto smyslu hluboký příkop mezi městem a jeho občany. V multifunkčním centru budou sídlit některé kluby, které mají s kulturou v Hlinsku co do činění.

Kromě loutkářů, že?
Kateřina Dibelková: Ano, máte pravdu. Celá věc je zatím v jednání, ale snažíme se prostory pro loutkové divadlo najít.

Zpátky k propagaci MFC. Jakými cestami budete oslovovat diváky, návštěvníky? Specifickou skupinou jsou mladí lidé, kteří žijí současnými trendy. Nemyslíte si, že měla být hlinecká veřejnost informována už při samotné stavbě MFC?
Petr Sedlák: Zvolili jsme formu postupné informační masáže, kterou lidé lépe vstřebají. Budeme oslovovat jednotlivé segmenty, jako jsou školy, mládež, senioři. Pro každou věkovou kategorii se něco najde. Pracujeme na nových webových stránkách. Samozřejmostí bude i facebook. Na internetových stránkách bude mít návštěvník možnost nalézt podrobný program kina, divadla, plesů apod.

Plné najetí multifunkčního centra má přijít začátkem nového roku. Chystáte ještě něco letos?
Kateřina Dibelková: Ano, od nového roku chystáme plný provoz MFC včetně divadelního abonmá po celý rok. A co se týče letošního roku. Kromě koncertu Věry Špinarové, která vystoupí na pódiu se svým nezaměnitelným hlasem 25. listopadu, chystáme na 11. prosince i předvánoční koncert kapely Čechomor . Na 24. listopadu je připraven den otevřených dveří pro veřejnost. Chystáme pro zájemce hodinové prohlídky po celém multifunkčním centru.

Dle předběžných ohlasů lační veřejnost po novém digitálním kinu. Bude kino připraveno i na 3D filmy, aby nedocházelo stále k odlivu diváků do krajských multikin?
Petr Sedlák: Dnešní kinoprůmysl má pramálo společného s fungováním kina, jak ho znali místní lidé. Budeme schopni promítat premiérové snímky krátce po uvedení distributorem. Nová projekce je samozřejmě připravena i na 3D filmy. Nepočítáme však s každým „béčkovým či céčkovým“ filmem. Chceme se opravdu zaměřit na kvalitní filmovou tvorbu.

Jak je vidět, diváci se mají na co těšit. Vizi tedy máte.
Petr Sedlák: Multifunkční centrum vizi určitě má, jen jí musí Hlinečáci uchopit. Budeme dělat všechno pro to, aby MFC nespalo a vědělo se o něm. Ono spát ani nesmí.

Za rozhovor děkujeme a novému „kulturáku“ přeje redakce Chrudimského deníku úspěšný start

Diskutujte. Těšíte se na otevření Multifunkčního centra? Jaká představení byste v Hlinsku uvítali?