Ve středu jsme přivítali v redakci fyzioterapeutku Evu Tálskou. Ještě před tím, než on–line rozhovor začal, začali lidé posílat své dotazy. Bylo jich tolik, že nebylo možné na všechny odpovědět. Proto je postupně zveřejníme později. Dnes přinášíme první „ochutnávku“.

Když jsem si četl ten článek o vás, tak musím říct, že jsem se docela vyděsil. Zní to spíš jako mučení, než fyzioterapie. Opravdu mě budete lámat, mačkat a vytahovat, kdybych se rozhodl k vám zavítat?(Janoušek)
No, není to vždycky nutné, ale i to musíme umět - trakce páteře, mobilizace lopatky či krku, ovlivňení bolestivých bodů nebo bránice…To víte, řemeslo se musí dělat pořádně. Ale nebojte, k tomu všemu musí mát fyzioterapeut ,,oprávnění“ a vědět, proč a co dělá.

Co má fyzioterapie společného s estetickou medicínou? a spolupracujete vy sama i s nějakými jinými odborníky z jiných oborů, případně z jakých konkrétně.
(Martin Kovařík)
Bohužel, o tomto spojení oboru jsem se ještě nezajímala, děkuji za podnět. Já jako fyzioterapeut bych viděla své uplatnění u vzniklých jizev, v měkkých technikách obličeje, prstů, podpora prokrvení a činnosti lymfatických žláz… Spolupracuji s ortopedy, neurology,sportovními lékaři a nesmí chybět i umění: hudebníky, tanečníky ani duchovní stránka: farář, psycholog.

S přítelem se již nějakou dobu pokoušíme o miminko a někde na internetu jsem objevila informace o cvičení podle Mojžíšové. Nevím, zda to spadá do vaší kompetence, ale zajímá mě, co to vlastně obnáší a zda to opravdu funguje. Můžu se mu věnovat sama doma nebo se to provádí pod odborným dohledem? (snažilka)
Ano, metodika dle Ludmily Mojžíšové je široce rozšířená a je směřována na mobilizaci žeber, bederní páteře a uvolnění pánevního dna ženy ale i muže. Této metodice se věnuji, je účinná, ale vyžaduje pečlivou instruktáž a ze začátku i vedení fyzioterapeuta, spolupráci s partnerem a také trpělivost a čas.
Může mi fyzioterapie (třeba nějaké speciální masáže apod.) pomoci s celulitidou? (Ivanka)
O fyzioterapii celulitidy jsem ještě neslyšela a doufám, že ani neuslyším protože, promiňte mi to, celulitida neexistuje a považuji tento termín za komerční záležitost. Ve skutečnosti je to záležitost hýžďových a pánevních svalů, zad a taky…záležitost sebevědomí a zrcadla. Samozřejmě ale, jakékoliv masírování (třeba obyčejná froté žínka)a otužování hýždí a hlavně zadní strany stehen je v době sedavých zaměstnání výborná stimulace svalů a cév a i nervů v těchto oblastech.

Provádíte i akupresuru? (Nataša)
Paní Natašo, ve své terapii ovlivňuji akupresurní body, ale je to oblast, na kterou se nesoustřeďuji a neomezuji. Pak je tu i specifičtější akupunktura, kterou může provádět jen kvalifikovaný doktor.

Kamarádka mi říkala, že prý mi fyzioterapie může pomoct i v těhotenství, je to pravda? A v čem přesně? Děkuji za odpověď. (Jana)
Záleží, paní Jano, v jaké souvislosti to Vaše kamarádka řekla. Těhotenství je velký proces v ženském těle a co se týče fyzioterapie jako pomoci v tenhle krásný čas, pak mě napadá cvičení pro ,,přípravu pánevního dna a břicha\“ na porod a šestinedělí, jako prevence, popř.autogenní trénink. A hlavně: čerstvý vzduch a lásku svého partnera! Přeji hodně štěstí!

Když působíte na stadionu AFK, docházejí k vám i nějací sportovci? Měla jste už v péči někoho opravdu známého nebo slavného? :-)
(Tadeáš Novák)
Ano, jsem v kontaktu se sportovci nejen z AFK, ovšem někoho ,,opravdu známého a slavného“ jsem ještě neošetřovala a ani o to neusiluji. Je množství i ,,neznámých a neslavných“, kteří potřebují pomoci.

Někde jsem slyšel, že spousta potíží s pohybovým ústrojím pochází od špatného spánku. Existují nějaké rady, třeba v jaké poloze spát? Je zdravější spát na tvrdší matraci nebo spíš na měkčí? A můžu spát úplně bez polštáře?
(Ivan Novotný)
Ano, pane Novotný, čas našeho spánku je časem kdy si odpočneme stejně jako časem ,,zbídačení“ našeho těla. Kvalita spánku podmiňuje kvalitu života samotného. Tedy i to, na čem spíme a jak, spadá do kvality našeho chrupání a snění. Osobně preferuji tvrdší matrace. A polštář? No, pokud si zajistíte tvrdší = pevnější matraci, doporučuji i alespoň nižší polštářek. Je to otázka tvaru Vaší páteře. Polohy, které zaujímáme během spánku, lze dost těžko vědomě koordinovat. Ale jistě jsou určitá pravidla. Ten nižší polštářek je třeba jedno z nich… Ve spánku máme často oblíbené jednu dvě polohy a ty nechceme opustit. Může to být třeba ale právě ta poloha, ke které tělo nutíme a upevňujeme si jistý zlozvyk stejně jako pití kafíčka v jednu odpolední a nebo sedění noha přes nohu…

Co byste doporučila na bolesti zad? Je třeba nějaké cvičení, které bych mohla doma vyzkoušet, abych jim preventivně předcházela? Děkuji za odpověď.
(čtenářka)
Doporučení Vám dát nemohu, protože bych musela Vaše bolavá zádíčka vidět, prohmátnout, musela byste mi prozradit svůj denní harmonogram, záliby a pak bych měla tak 60% šanci, že doporučení, která Vám dám , zafungují. Je to otázka původu bolestí Vašich zad. Samozřejmě, existuje řada cvičení, metodik, terapeutických přístupů, které jsou pro prevenci takových bolestí bezvadné a pokud Vás samotnou tato otázka napadá, máte obrovskou jedničku, protože se zajímáte Vy sama o své vlastní zdraví! To je první krok k úspěchu!

Dobrý den, zajímalo by mě, kde jste studovala fyzioterapii a proč nepůsobíte v nějakém zdravotnickém zařízení? Děkuji a přeji hodně úspěchů v práci.
(qweadmin)
Dobrý den, tento obor jsem studovala na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.
Proč nepůsobím ve zdravotnickém zařízení? Protože se chci časem dopracovat ke svému vlastnímu zdravotnickému zařízení, což vyžaduje ještě kupu práce, času a taky odvahy.
Má nevelká ale - myslím si - že i nemalá zkušenost ze stávajících zdravot. zařízení mi naznačuje, že lidský faktor se v nich ve vztahu ke zdraví pacienta někde vytrácí a ta mě vedlo zkusit terapii na vlastní pěst, podle vlastní zkušenosti a přesvědčení.
Děkuji já Vám a hodně zdravíčka přeji!

Poslední dobou mně bolí stále hlava, spíš tlačí. Je to různé, na vršku, vzadu.
(Evka)
A jak zní otázka? Zkuste specifikovat - bolení hlavy je dost široký pojem, etiologie - souvislosti vzniku takových obtíží- může být od nedostatku spánku a tekutin stejně jako přetížení krční oblasti, očí, nebo i ty horší varianty jako je neurologický nález v mozkové tkáni, hormonální dysbalance… (red)