„Jako první zásadu bych bral to, že se musíme vyhnout vyloženě jedovatým potravinám pro psy, a to je především hroznové víno, včetně hrozinek ve vánočkách a podobně. Smrtelná dávka je rozdílná u jednotlivých psů, není ani zcela jisté, která konkrétní látka způsobuje otravu," říká veterinář Josef Honzíček.

Projevy otravy jsou podle jeho slov nespecifické. Zvíře může trpět horečkou, mít problémy s ledvinami nebo být apatické. Protilátka však známá není a léčí se pouze symptomy.

Čokoládu lidem

„Dále je pro psy jedovatá čokoláda (obsahující metylxantiny látky přítomné v čajovníků, kávovníku, kole nebo kakaovníku hrozí tedy otrava kofeinem (káva) a theobrominem (čokoláda). Příznaky jsou: zvracení, průjem, hyperaktivita, srdeční arytmie, nadměrné vylučování moči a dochází k dehydrataci. Smrt nastává v důsledku srdečního a respiračního selhání," pokračuje dál veterinář Honzíček.

Pokud už by chtěl majitel dopřát svému zvířecímu svěřenci zbytky ze své hodovní tabule, Josef Honzíček nedoporučuje pokrmy kořeněné a solené, které byť zvířatům chutnají stejně jako lidem, podráždí jim sliznici žaludku a střev, rozvine se gastroenteritida a zvíře začne zvracet, dostane průjem a je apatické a dehydrované. Majitele tak čeká návštěva veterináře.

Pozor na kosti

„Jako třetí zásadu platící celý rok bych viděl, že psům není nutné dávat kosti," pokračuje Josef Honzíček a zmiňuje několik rizik. Tím prvním je lámání kostí a hrozba zabodnutí úlomků kdekoliv v trávicím systému od tlamy po konečník. Platí to například pro kostí králíků, hus, kachen a dospělé drůbeže. „Samozřejmě bych se vyhnul i kostem z ryb. Co se týče velkých kostí prase, skot, ovce, koza apod. také nejsou ideální, protože hrozí poranění dutiny tlamy, vzniku úlomku, který pes spolkne," varuje veterinář. Spolknutý odštěpek může totiž způsobit takzvanou obturaci, tedy ucpání trávicího traktů a psa by čekala operace, pokud by se na to přišlo včas.

„Argument o čistění zubů je sice silný a pravdivý. Samozřejmě si pes o kosti očišťuje usazený zubní kámen, ale dnes existuje celá řada možností, jak usazování zubního kamene předcházet a případně riziko problémů způsobených kostí se sníží," dodává Josef Honzíček.

LUKÁŠ VANÍČEK