Smutný pohled na metráky leklých kaprů se z kraje týdne naskytl mladým turistům, kteří se procházeli po břehu Horeckého rybníka. “Přišli nám to oznámit, a tak jsme o úhynu informovali havlovické rybáře. Ti řekli, že už o tom vědí a situaci řeší,“ říká Eva Slavíková z odboru výstavby a životního prostředí chrastecké radnice. Na břehu „Horečáku“ se objevil i policejní vůz. „Ano, hlídka tam byla, ale vzhledem k tomu, že se nejednalo o úmyslnou otravu, tento úhyn nešetříme,“ vysvětluje tisková mluvčí policie Věra Hamáčková.
Nemocné orgány
Horecký rybník obhospodařuje společnost Rybářství Litomyšl. Její ředitel Oldřich Holcman potvrzuje, že k úhynu skutečně došlo a na vině je prý bakteriální onemocnění orgánů. „Odebrané vzorky pošleme na bakteriální vyšetření a zhruba do dvou dnů zvolíme léčebný postup,“ uvádí Oldřich Holcman. Úhyn se podle jeho slov odehrál v tisících kusech, škoda je tedy značná. „Takové případy se na jaře objeví, je to daň našeho hospodaření. Značnou vinu na šíření těchto bakteriálních onemocnění mají rybožraví ptáci, kteří migrují po českých rybnících. Tím se podílejí na přenusu bakteriálního onemocnění a je těžké proti tomu bojovat,“ vysvětluje ředitel litomyšlské společnosti.
Červená dezinfekce
Horecký rybník má rozlohu 36 hektarů, patří tedy k největším na Chrudimsku. Kdysi ho vlastnilo královéhradecké biskupství, nyní v něm hospodaří Rybářství Litomyšl. Díky jeho rozloze a zajímavému ostrůvku vyrůtajícímu ze středu vodní plochy je často vyhledáván turisty. Horecká voda je domovem nejen pro chovné kapry, ale chrastečtí myslivci zde vysazují velké množství kachen. V úterý se na břehu rybníka sešli členové rady města Chrasti. „Nejprve se polekali krvavě červené vody, ale potom s úlevou zjistili, že jde o dezinfekci,“ říká tajemník radnice Jiří Sochor. Rybáři včera leklé ryby odvezli.