Každý uživatel chytrého telefonu může pomocí aplikace ZmapujTo jednoduše a rychle nahlásit objevenou černou skládku. Podat hlášení o nelegálně uloženém odpadu lze také pomocí internetového formuláře.

Rychlé hlášení

„Pro nás je to hodně zajímavá alternativa, která skutečně funguje, o čemž jsme se přesvědčili v praxi. Soudím, že je to krok správným směrem," uvedl prosečský starosta Jan Macháček.

„Máme velmi rozsáhlý katastr a nejsme schopni monitorovat celé území, abychom skládky zjišťovali. Proto nás zaujala nová iniciativa ZmapujTo, která umožní občanům zdarma a okamžitě skládku nahlásit," doplnil Jan Macháček.

Podle starosty je v mnoha ohledech rychlost nahlášení nelegálního uložení odpadu klíčová. Zejména lze snáze odhalit viníka. Z vyvezené suti mnoho stop vyčíst nelze. Naopak v komunálním odpadu se dost často nachází i osobní materiály, třeba čísla popisná, které už muže zákona za původcem znečištění dovedou. „Pokud však bude dva týdny na skládku pršet, z rozmočeného odpadu už nic moc nevyčteme," konstatoval Jan Macháček.

„Se systémem nahlašování skládek problém nemám, naopak bych jej uvítal raději než řešení problému přes noviny. Je to pouze o tom předat informaci o problému příslušnému odboru či starostovi, který se obratem začne řešit," řekl chrudimský starosta Petr Řezníček.

Otevřená vrata

Za minulý rok město Proseč podle starosty odstranilo pět černých skládek. „Obávám se, že se jich na katastru nachází mnohem víc. Máme tu řadu odlehlých míst a hustých lesů, kam občané odpad vyváží," zmínil Jan Macháček.

Zároveň také uvedl, že město upustilo od svozu velkoobjemového odpadu a nahradilo jej sběrným dvorem, jenž se otevřel v květnu. „Očekáváme, že především chataři i místní občané budou moci odvézt odpad okamžitě do sběrného dvora, pokud ho už mají naložený v autě, a nebudou ho muset vozit někam do lesa," dodal starosta.

LUKÁŠ VANÍČEK