Tomáš Dvořáček se věnuje květinové vazbě už přes dvacet let.

Má zkušenosti a neustále sleduje nejnovější trendy v aranžování. K jeho práci samozřejmě patří i smuteční vazba, ve které překvapivě také vládne móda. „V současné době se dá v moderních trendech využít zejména přírodního materiálu, který podstatně snižuje cenu pohřebních květin a věnců,” radí Tomáš Dvořáček, který má dílnu v Bylanech.

V případě, že chcete při nákupu vazby ušetřit, je důležitý výběr sezónních květin. „Když chcete gladioly v lednu, hodně se to prodraží,” vysvětluje Dvořáček. Někteří zákazníci mají specifická přání. Například kala je v určitém období jedna z nejdražších květin a pokud si budete přát kytici z třiceti květů, počítejte s velkým finančním vydáním. Zvolíte-li jiný dostupný druh květin, který ve finále splní estetický dojem, dostáváte se na poloviční částku.

Květiny na stojanech jsou finančně výhodnější, než věnce. Šikovný aranžér má takovou kytici hotovou za poloviční čas, a tak šetří peníze zákazníka. Nejlepší je předem se poradit o představě a finální podobě vazby.

„Pokud se předem domluvíme, dá se na jednom pohřbu ušetřit i tisíce korun,” dodává Dvořáček, který je zároveň majitelem dosud „nejmladší” chrudimské pohřební služby Aurelia. Protože má svou vlastní vazárnu, jeho ceny jsou vypočítávány bez dalších provizí.

„Zákazníci se často ke mně vracejí s poděkováním za květinovou výzdobu která splnila jejich očekávání.To je pro mne ta největší odměna,” uzavírá Tomáš Dvořáček.

Orientační ceny

Kytice volně vázaná od 250 Kč
Kytice stojanová od 650 Kč
Věnec rostlý od 900 Kč
Věnec umělý od 700 Kč
Věnec kombinovaný od 800 Kč
Ceny jsou včetně smutečních stuh.