Zajímá vás, co nejvíce „frčí“? Podle Romany Panýrkové z hlineckého květinářství je nejoblíbenější klasikou květ červené růže. Ani teploty dlouhodobě pod nulou neubírají na sortimentu pestrobarevných květin.

„U nás si zákazník vybere jakoukoliv barvu růže. Na výběr máme oranžové, žluté, bílé a mnoho dalších,“ vyjmenovává škálu barev Romana Panýrková. Vítězí prý ale červená barva, která je pro Valentýn symbolická.

A jak je to s cenami? „I když jsou nákupní ceny přes zimní období mnohem vyšší, držíme ceny prodejní na obvyklé hladině. Záleží i na druhu a velikosti růže, ale ceny se pohybují od 25 do 55 Kč,“ dodává květinářka.

S Valentýnem mají své zkušenosti i květináři v Chrudimi. „Zásobu růží máme v lednici samozřejmě také. Ale na Valentýna se neprodávají jen růže a ostatní řezané květy. Zaznamenali jsme i poptávku po cibulovinách či po jarním petrklíči v květináči, v některých případech právě s valentýnskou přízdobou v podobě srdíčka nebo mašle. Taková květina v květináči vydrží přece jen podstatně déle,“ vysvětluje chrudimská floristka Marie Mikanová ze zahradnictví Na Blehovsku.

„Záleží na reklamě a propagaci, ale já si stále myslím, že Chrudimáci zrovna Valentýna moc neslaví. Ve srovnání se Dnem matek nebo s Mezinárodním dnem žen Valentýn stále neobstojí,“ uzavírá Marie Mikanová.

SLAVÍTE SE SVOJÍ DRAHOU POLOVIČKOU VALENTÝNA? ODPOVÍDEJTE V ANKETĚ.

(rl, man)