Majitelé domácích mazlíčků jsou na vážkách chtějí dopřát psům a kočkám to nejlepší, ale často je hubený domácí rozpočet limituje. Požádali jsme o radu Evu Tomiškovou, chrudimskou chovatelku čivav.

„Pokud bude štěně zdravé, nemusíte utrácet za veterinární péči,“ radí Eva Tomišková.

Meggy, Babu, Grace, Clansy, Fifi, Eliška Miky, Kevin, Amiš a Cayle dostávají tu nejlepší péči, jsou ostatně centrem mezinárodní chráněné chovatelské stanice s názvem Kwisava. „Pokud chceme nějaké peníze při chovu pejska ušetřit, měli bychom v první řadě dbát na výběr zdravého štěněte. Jestliže koupíme pejska se zdravotními obtížemi, následují velká finanční vydání u veterináře,“ varuje před nekvalitními chovy Eva Tomišková.

Zvěrolékař je také z pohledu úspor důležitý. Na Chrudimsku existují kliniky, ale i privátní ordinace, jejichž ceníky se výrazně liší. „Podle mých zkušeností je důležitá prevence. Pokud chovatel dodržuje určité zásady, nemusí k veterináři chodit tak často. Na očkování neušetříte, ale můžete se vyhnout platbám za noční nebo víkendovou pohotovost,“ pokračuje sympatická chovatelka čivav. S prevencí zdraví pejska určitě souvisí potrava.

Podle Evy Tomiškové neurčuje kvalitu granulí cena nebo počet odvysílaných reklamních spotů. „Majitel by měl vybrat takové krmivo, které je vyvážené a zažívací trakt nezatěžuje. Je rozdíl, zda máte štěně, březí nebo kojící fenu či pejska se sklonem k obezitě. Je vhodné se poradit s veterinářem a také číst složení na obalu granulí,“ zdůrazňuje Eva Tomišková, která má se svými svěřenci za sebou spoustu úspěchů na výstavách doma i v zahraničí.

Její čivavy čeká v budoucnu krásný úkol budou sloužit jako „léčitelé“ v rámci canisterapie. Pejsek určený k této činnosti nemusí být velký čivava si může sednout třeba vozíčkáři na klín nebo ulehnout vedle nemocného člověka do postele. Jde o bezprostřední kontakt, který člověku pomáhá.