Ohlášené rozpočtové škrty však mohou z plánu udělat bezcenný cár papíru. Řidičům tak hrozí, že se výstavby další části v příštím roce zase nedočkají.

Město se nevzdává

Vedení města se s takovým řešením nehodlá smířit, pomoci chce i poslanec Ladislav Libý. Muž, který už v minulosti pomohl s nejedním chrudimským projektem, říká: „Jakkoliv chápu argumety vlády, obchvat je a zůstává mojí prioritou. S odkladem se nesmířím, takové řešení jednoduše není přijatelné,“ uvažuje poslanec. „Jednání s ministrem dopravy Řebíčkem jsem absolvoval v pátek. Není důvod házet flintu do žita. V následujících dnech či týdnech dojde k další schůzce. Na tu bude pozván i chrudimský starosta Jan Čechlovský. Účast znovu přislíbil i ministr se svým prvním náměstkem. Věřím, že se nám nakonec podaří najít takové řešení, že stavba bude moci být příští rok skutečně zahájena,“ neskrývá Libý opatrný optimizmus.

Ředitelství silnic a dálnic jen čeká, zda na tuto akci dostane vyčleněné finanční prostředky. My jsme připraveni stavět. Zbývá sice ještě vykoupit některé pozemky, v tom ale zásadní problém není. Pokud budou peníze, mělo by být vše včas dořešeno. Projekty ke stavbě za více jak miliardu korun už máme k dispozici,“ říká náměstek Jiří Jedlička. „Přidělení peněz ovlivnit nemůžeme. Stále pro nás vlastně platí dosavadní plán. Máme sice předběžné informace o tom, že chrudimský obchvat byl z plánu pro příští rok vyškrtnutý. Možnost, že se do návrhu nakonec, možná i díky lobování dostane, ta tu ale stále zůstává,“ uzavírá Jedlička.

Chrudimáci už nechtějí čekat na další sliby vlády

Vláda chce šetřit, a tak by se Chrudim nemusela v příštím roce dočkat zahájení další etapy výstavby městského obchvatu. Občané to nesou s nelibostí, zdržení se nelíbí ani přespolním řidičům. „Chrudimáky lituji. Mezi druhou a čtvrtou odpoledne se městem nedá projet. Ani u nás to není s dopravou nic moc, ale v Chrudimi je o poznání hůř,“ komentuje houstnoucí městský provoz heřmanoměstecký občan Vladimír Vacek. A není sám.

Servítky si neberou ani další řidiči. „Doprava? Jedním slovem: tragédie! Jsem Chrudimačka, cestám do centra se snažím vyhnout, je přeplněné. Jestli bude stát stavbu obchvatu neustále odkládat, klidně se zapojím do protestních akcí. I kdybych měla být jedním z těch lidí, kteří budou pendlovat po přechodu tam a zpátky. Nevím, co jiného pro to mohu udělat,“ říká rozhodně Simona Štěpánová z chrudimského sídliště Na Rozhledně.

To už si bere slovo Pardubák Ladislav Kouba: „Přes Chrudim jezdím na chalupu do Smrkového Týnce. Město je v pátek úplně ucpané. Těžko vám budu radit, co s tím. Třeba by pomohla i nějaká petice adresovaná příslušným místům,“ odhaduje Kouba.

S poněkud drsným návrhem přichází pro změnu chrudimský místostarosta Roman Málek: „Vláda chce víc mrtvých. Současné provizorní řešení stálo již mnoho životů, proto je potřeba smrtelný úsek co nejdříve dokončit. Použijme všechny prostředky, jen ať se ta stavba zase pohne.“

Odsouvání stavby obchvatu budí nevoli i v sousedních Slatiňanech. „Jsem zvědav, jak se věc bude vyvíjet,“ telefonuje z chorvatské dovolené slatiňanský starosta Ivan Jeník.