Netradiční program nabízí farnost při kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi. V 19 hodin zde odstartuje okružní autobusová jízda, díky které účastníci navštíví kostely a kaple v okolí města.
Výstavy i zpěv
V samotném kostele Nanebevzetí Panny Marie si noční návštěvníci budou moci prohlédnout farní kapli s vystavenými liturgickými předměty z farního depozitáře a čeká je také přednáška chrudimského faráře Jiřího Heblta o uměleckém zobrazování Ježíše Krista.
„Já Noc kostelů vnímám jako dobrou věc. Je to z naší strany takový den otevřených dveří, abychom dali příležitost se k nám podívat i lidem, kteří běžně do kostelů nechodí," poznamenal Jiří Heblt.
U příležitosti Noci kostelů se bude konat také vernisáž výstavy, a to na evangelickém hřbitově v Proseči. Výstavu, která obsahuje grafické materiály z projektu „Evangelický hřbitov v Proseči: rekonstrukce chodníků a meditační prostory" a další artefakty sochaře Marka Rejenta, otevře sám autor od sedmi hodin.
Od půl deváté a desáté hodiny večer pak budou moci návštěvníci vyrazit na komentovanou procházku po prosečském kostele a hřbitovu.
Zvony zvonů
V Hoješíně u Seče začnou Noc kostelů už v šest hodin večer zvoněním zvonů. Zájemci si budou moci práci zvoníka také vyzkoušet. Komentovaná prohlídka areálu kláštera a klášterní kaple Nejsvětější Trojice začne o patnáct minut později.
V kostele Nejsvětější Trojice v Pouchobradech nedaleko Chrudimi připravili pro páteční večer komentované i individuální prohlídky kostela prokládané zpěvem a hrou na varhany. Před desátou večer ozáří kostelík svit desítek svící.
Krounský kostel sv. Michaela archanděla umožní návštěvníkům vystoupat po historických dřevěných schodech na kůr a ještě o patro výše do zvonice. Z okenic věže slibují pořadatelé výhled na podvečerní Krounu a její okolí. Na kůru však bude scházet varhanní stroj, jenž se právě opravuje.
Bible i s překladem
Od půl deváté večer začne program v bývalém kostele sv. Anny v obci Krásné, během kterého se návštěvníci dozví historii kostela a také se zamyslí nad významem staveb kostelů v obcích.
Do Krásného u Nasavrk se v pátek večer veřejnou dopravou návštěvníci nedostanou. Proto z Bojanova od kostela pojede autobus ve 20.20 do Krásného a po programu se bude vracet zpět.
Do různých podob i starých překladů Knihy knih budou moci nahlédnout zájemci během výstavy biblí v Hlinsku v modlitebně Českobratrské církve evangelické, která se nachází v hlinecké tvrzi.
Od osmi hodin zde vystoupí také známá socioložka Jiřina Šiklová, která bude přednášet o sdělné hodnotě biblických textů.
Kromě kostelů se však v podvečerním šeru otevřou dveře také některých muzeí. Například v Nasavrkách začne už tento pátek Muzejní noc na tamním zámku, kde budou hlavní roli hrát Keltové.
„Kromě prohlídek a hry v expozici Po stopách Keltů jsme připravili také divadlo pro nejmenší, dále noční keltskou hru pro děti či ukázku a ochutnávku z keltského jídelníčku," přiblížil akci předseda sdružení Boii Lukáš Blažek.
Muzea konkurují
Pozadu nezůstane ani Chrast, které se k páteční akci připojí s programem Trio chrasteckých památek.
„Městské muzeum Chrast připravilo od 18. do 22. hodin interaktivní program o historii města, jehož součásti bude například puzzle významných chrasteckých objektů nebo porovnávání současných a historických fotografií," říká Klára Habartová z Městského muzea Chrast.
Místní kostel Nejsvětější Trojice na chrasteckém náměstí bude pro noční prohlídky otevřený od 19. do 22. hodin.
Do třetí chrastecké památky do staré vodárenské věže se budou moci návštěvníci podívat od devíti večer až do půlnoci. Návštěvu jim přitom zpestří hraná legenda v podání členů divadelního spolku J. N. Štěpánka Chrudim.
LUKÁŠ VANÍČEK