Hodin tělocviku se sice aktivně účastní kolem osmdesáti procent žáků a studentů, stále častěji však přicházejí ke slovu omluvenky, v nichž se mládež odkazuje například na astmatické potíže nebo problémy s různými alergiemi.

„Těch osmdesát procent je průměr. Procento cvičících je výrazně vyšší u chlapců. Dívky se z tělocviku mnohem častěji omlouvají, bohužel," předesílá tělocvikář Petr Klimeš z SOŠ a SOU Chrudim.

Škola je nespasí

Podle středoškolského tělocvikáře je ale i mezi cvičícími celá řada studentů se slabší kondicí.

„Ono také záleží na tom, jak se dětem v tomto ohledu věnují jejich rodiče. Když je k pohybu a ke sportu nevedou, ve škole už po nich těžko mohu chtít nějaké výkony," říká Petr Klimeš.

Co se podle tělocvikáře nemění, to je popularita různých druhů pohybu. „Nepopulární jsou hlavně dlouhé běhy a různé gymnastické cviky. Nejzábavnější jsou naopak míčové a pohybové hry," doplňuje tělocvikář a závěrem si posteskne také na časté kuřáctví u mládeže.

„Každé ráno, když přicházíte do školy, procházíte před areálem kordonem cigaretového dýmu. Bohužel mnozí z našich studentů zřejmě kouří už od základní školy," uzavírá chrudimský tělocvikář.

Na venkově je líp

Zkušenosti Ivo Mandyse, ředitele a dlouholetého tělocvikáře základní školy ve Slatiňanech, jsou v lecčems stejné, i když jeho svěřenci vzhledem ke svému věku obvykle ještě nekouří. „Za těch 22 let, co učím tělocvik, se ale kondice žáků jednoznačně zhoršila. U nás je to ještě docela dobré, ale mám zkušenosti i ze škol v Pardubicích nebo v Chrudimi, kde chodí žáci méně ven a jsou na tom o poznání hůř," konstatuje Ivo Mandys. A také on poukazuje na četné alergické problémy u svých žáků. „Když rozkvetou lípy u slatiňanského stadionu, bývá to velký problém," říká.

Primář dětského oddělení chrudimské nemocnice David Kasal připomíná dalšího nepřítele, který mnohdy nad dětmi vítězí. „Zhruba čtyřicet procent dětí má nadváhu. Někdy i dost těžkou," shrnuje dětský lékař.