C Například krajské Pardubice „trpí“ tím, že nehostí žádnou větší pouť. Návštěvníci té chrudimské se letos mohou těšit na novinky.

„Už loni se osvědčilo, že atrakce najíždějí ve čtvrtek odpoledne a pouť začíná až v pátek,“ sdělil ředitel Chrudimské besedy Jiří Kadeřávek. Není to tak dlouho, co kolotočáři přijížděli do Chrudimě již začátkem týdne. Místní děti tak mohly navštívit atrakce již ve středu odpoledne, a to za mnohem nižší ceny.

Úředníci stanovili hodiny, kdy smí a nesmí hrát hudba. Atrakce by se tak vzájemně neměly přehlušovat. Nařízení se týkají Resselova náměstí. Hudba nebude hrát při konání mší. Pouť skončí v neděli v osm hodin večer, v pondělí v sedm hodin ráno by centrum města mělo být již uklizené.
Horská dráha se přesune zpět na náměstí. „Bude tady zachován stan s lavičkami pro odpočinek,“ dodal Kadeřávek. Před sokolovnou se objeví tři nové atrakce.

Houpačky i mnohem modernější lákadla ale byla a jsou jen pouhým doplňkem poutě. „Každý kostel má svého nebeského patrona a když má patron svůj svátek, tak se slaví pouť,“ vysvětlil dlouholetý kostelník Tomáš Pavlík. Hlavní chrudimský kostel je zasvěcen Panně Marii, respektive jejímu nanebevzetí. To se slaví 15. srpna. V Chrudimi je však silná tradice díky portrétu Ježíše Krista, jinak zvaného chrudimského Salvátora slaveného 6. srpna na den Proměnění Páně. Z technických důvodů se termín přesunuje na neděli, kdy probíhají Poutní mše svatá a hlavní poutní bohoslužba. „Byly doby, kdy se vedení města snažilo duchovní podstatu potlačit a pouť se přesouvala na jiná místa,“ zavzpomínal Pavlík.

(les)