Chrudimský podnikatel Ivan Hoffmann má ke zmizení Šarouna do zahraničí jednovětný komentář: „Čím dál uteče, tím je to pro všechny lepší – zvlášť pro Chrudim!“

Hoffmann je dobře obeznámen s životními etapami Šarouna. „Dobře vím, jak ho zajímaly zlaté zuby na patologii,“ naznačuje.

Poprvé se se Šarounem setkali v roce 1992, když v Chrudimi vypukl korupční skandál ve fotbale. „Při derby AFK a SK byl tehdy podplacen rozhodčí, Chrudimáci si na to jistě pamatují. Řekl jsem potom panu Šarounovi: vy pro mě nejste člověk, se kterým bych mohl kdykoliv a o čemkoliv jednat. A odešel jsem,“ vzpomíná na setkání Ivan Hoffman, který se o pět let později stal obětí únosu.

Říkalo se, že za tímto trestným činem stojí právě Zdeněk Šaroun. „Nezlobte se, ale k tomu, zda to byl on, se vyjadřovat nebudu. Mohlo by to být žalovatelné. Vladimír Makarov byl potrestán tuším sedmi lety a prakticky nevypovídal o tom, kdo si ho objednal,“ odmítá se Hoffmann k dosud citlivému tématu vyjádřit.

Chrudimský okresní policejní ředitel Petr Kučera si na Zdeňka Šarouna dobře pamatuje. Podnikatel měl v policejní evidenci objemnou dokumentaci. „V roce 1994 a 1995 byl vyšetřován pro zvýhodnění věřitele. V roce 1996 to byla krádež, V roce 1997 máme v souvislosti se jménem Zdeňka Šarouna zaznamenáno vyšetřování pro neoprávněné podnikání a krádež. V roce 1998 následuje í podvod stejně jako v roce 1999. Tento rok jsme Zdeňka Šarouna ještě stíhali pro zkreslování údajů hospodářské a obchodní evidence. Potom se odstěhoval do Prahy,“ informuje Petr Kučera.

Policie v Chrudimi už dlouhou dobu nemá se Zdeňkem Šarounem co do činění. Ale bývalí vyšetřovatelé si na něj dobře vzpomínají. Nyní se už zdá úsměvná historka o zfalšování maturitního vysvědčení, kterým se později Zdeněk Šaroun prokazoval, ale tehdy byl za to trestán.

V obchodním rejstříku je jeho jméno zapsáno více než dvacetkrát.

Chrudimský Viktor Kožený?

Když Zdeněk Šaroun odcházel z Chrudimě, zanechal po sobě miliony dluhů. Třeba fotbalový areál SK Chrudim už byl v rukou správce konkurzní podstaty.

„Byl tam dluh sedm a půl milionu korun. Před dvěma lety jsme společně s tehdejším starostou Ladislavem Libým a Františkem Lankašem doslova za pět minut dvanáct zabránili tomu, aby město o hřiště přišlo,“ vzpomíná chrudimský podnikatel Ivan Hoffmann.

Bývalý náčelník oddělení vyšetřování tehdejší okresní správy SNB Chrudim Bohumír Přibyl má se Zdeňkem Šarounem hodně zážitků. Vzpomíná na jeho falšování maturitního vysvědčení v polovině osmdesátých let. „Přijel tehdy do Hotelové školy v Poděbradech, kde se představil jako kontrolor s tím, že tam zřejmě mají falešná vysvědčení. Přitom odcizil prázdné, ale orazítkované blankety, jež si sám vyplnil,“ říká Bohumír Přibyl.

Tunel v hotelu Bohemia

Jako jeden velký tunel nazývají mnozí Chrudimáci i Šarounovo působení na postu majitele zdejšího hotelu Bohemia. Společností, ve kterých figuroval, bylo ovšem více.

Kauza Šaroun je ale zvlášť citlivé téma chrudimskou Hotelovou školu Bohemia. Léta si buduje svou nynější prestiž a jeden podvodníček – zakladatel – by jí mohl jméno poškodit.

„Už od roku 1995 s ním ale nemáme nic společného,“ tvrdí jednatel společnosti Eduard Kropáček. Tvrdí, že naposledy se Šarounem viděl „někdy v říjnu“ při setkání se studenty. Od té doby vůbec. „O tom, že zmizel, jsem se dozvěděl až včera. Víc o něm nevím. Nezpovídal se mi,“ dodal Kropáček.
Společně s druhou jednatelkou hotelové školy, bývalou ženou Šarouna Věrou, figuruje podle obchodního rejstříku v dnes už pražské společnosti Bohemia, a. s. Kropáček sedí v dozorčí radě, Šarounová v představenstvu. Ta se však ke zmizení exmanžela nechce vyjadřovat.

„To jsem se také dozvěděla, že by měl být v Americe, ale jestli je, nebo není, nevím,“ řekla jen.

Deníku včera Šarounová nezvedala ani telefon. „Běhá tady po škole, ale jestli vám to nechce vzít, nedivte se jí, telefonují teď všichni novináři,“ dodal Kropáček.

Romana Netolická, Kamil Dubský