Potraviny vhodné do sbírky Konzervy všeho druhu (paštiky, rybí konzervy, masové konzervy, hotová jídla apod.), polévky všeho druhu (sáčkové, čínské, do hrnečku apod.), trvanlivé uzeniny, cukr, luštěniny, těstoviny, rýže, olej, sirupy, džemy, kompoty, čaje, mouka, krupička, piškoty, cereálie, cukrovinky pro děti, nápoje v obalech tetrapak (mléko, džusy apod.)

Letos se zapojí 659 prodejen a pomůže na 3000 dobrovolníků. Cílem je nasbírat přes 300 tun potravin. Ty půjdou do charitativních organizací, které poskytují pomoc zejména matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám, dětem z dětských domovů a seniorům.

TŘI MÍSTA

Do čtvrtého ročníku Národní potravinové sbírky se na Chrudimsku připojily tři prodejny – ROSSMANN na Adámkově třídě v Hlinsku, prodejna řetězce Tesco v ulici Dr. Milady Horákové v Chrudimi a prodejna dm markt v ulici Slovenského národního povstání též v Chrudimi.

Právě v Chrudimském Tescu budou stát dobrovolníci Farní charity Chrudim, kteří zde budou od 8 do 20 hodin přebírat věnované potraviny. „Cílem akce je upozornit veřejnost na fakt, že i v ČR jsou lidé přímo ohrožení chudobou a poskytnout jim pomoc, není pro jednotlivce nijak náročné. My se zapojíme, přidáte se i vy?" ptá se koordinátorka dobrovolníků Farní charity Chrudim Miroslava Šakarová.

Vedení Tesca navíc slíbilo, že celkový dar svých zákazníků navýší o dalších 20 procent.

KILOGRAMY DARŮ

Uplynulé dva ročníky Národní potravinové sbírky se v Chrudimi setkaly s velkou odezvou ze strany štědrých dárců. V roce 2014 věnovalo 225 lidí na dobročinné účely 674 kg potravin v celkové hodnotě cca 42 254 korun. Rok na to se dokonce podařilo váhu vybraného trvanlivého jídla ještě zvýšit, a to opravdu pořádně, neboť se vybralo o 150 kilogramů více.

Takto nashromážděné jídlo na Chrudimsku poputuje do skladů Potravinové banky v Pardubicích a odtud se bude celý rok rozdělovat do azylových domů, oblastních charit či OSPODů, jejichž pracovníci zajistí, aby jídlo dostali ti, kteří jej skutečně potřebují.

Do potravinové banky je však možné věnovat jídlo po celý rok a ne jen během velké sbírky.