Lidé jdou pěšky, jedou na běžkách, několik dokonce na koních. Nechybí ani sokolky ze Svratouchu, které si ani letos tradiční setkání nenechaly ujít.

Kolik turistů se v pátek u pramene sešlo, nelze s jistou spočítat, ale podle odhadů to byl rekord.

„Rozdali jsme 1680 pamětních listů a ne každý si pro něj došel, byť se o něj lidé už hlásí," říká za pořadatele Vladislav Bárta, předseda Klubu českých turistů v Hlinsku.

„Takhle veliká účast nás těší. Silvestr na Chrudimce se stal takovou regionální tradicí a lidé jej berou jako samozřejmou věc. Ale prostor kolem pramene není nafukovací. Kdyby se počty účastníků měly dál navyšovat, už bychom se tam nemuseli vejít," poznamenává Vladislav Bárta.

Letos v předtuše velké účasti připravili pořadatelé rovnou dvě menší ohniště, aby si dorazivší turisté měli kde opéci párek. Zahřát se mohli také horkou medovinou.

ČTYŘLÍSTKY ZMIZELY

I letos byla silvestrovská pouť spojena s charitativní akcí „Novoroční čtyřlístek", která na přelomu roku probíhá na šedesáti místech v republice. Za vybrané peníze se budují bezbariérové cesty pro hendikepované turisty.

U pramene Chrudimky se v pátek vybralo minimálně 20 000 korun. Tři nadité, ale zapečetěné pokladničky po skončení akce skončily na městském úřadu v Hlinsku. Jejich obsah se bude teprve sčítat.

„Objednali jsme 1000 odznaků čtyřlístku, který dostal ten, kdo přispěl minimálně dvacetikorunou. Rozdaly se všechny, takže si myslím, že v pokladničkách bude minimálně 20 000. Oproti loňským 16 450 korunám je to pořádný skok kupředu," dodává Vladislav Bárta