„Jsem rád, že se v letošním roce konečně podaří schodiště opravit, chystali jsme tuto akci několik let, ale pokaždé se na ni z nejrůznějších důvodů nedostalo. Nejde jen o jeho vzhled, ale především o technický stav, který už skutečně není dobrý," říká starosta města Chrudim Petr Řezníček.

Schodiště spojuje průchod pod jižní hradbou zvaný tmavá fortna (nebo také Myší díra) s ulicí Soukenická, jeho délka je asi 25 metrů. Pod schodištěm se nachází náhon Soukenická, který prošel rekonstrukcí v loňském roce.

„Při zadávání projektu jsme chtěli, aby řešil rekonstrukci schodiště včetně zábradlí, veřejného osvětlení i úpravy navazujících ploch. Výsledkem mělo být řešení nejen čistě technické, ale i architektonické, aby projekt citlivě zapojil schodiště s okolím do prostředí historického jádra města a hradeb," doplňuje místostarosta města Jan Čechlovský.

Autorem projektu rekonstrukce schodiště je architekt Michal Fišer, který je mj. autorem rekonstrukcí nebo úprav například ulic Střelecká, Na Sádkách a Radoušova, úprav Parku Republiky a dalších.
Realizátorem stavby bude chrudimská firma GEOGARD s. r. o., která se podílela například na rekonstrukci či údržbových pracích na chrudimských hradbách nebo na statickém zajištění svahu na Kopanici.
Cena prací bude asi jeden a půl milionu korun včetně DPH. Předpokládaný termín zahájení stavebních prací je 19. září.