„O tyto památky automaticky pečujeme, ale na listu vlastnictví je nemáme, nemůžeme je pojistit, ani žádat dotace na jejich opravu. Kolikrát se něco stane, památka se poškodí, ale pak od ní každý dává ruce pryč. Je to začarovaný kruh," říká sečský starosta Marcel Vojtěch s tím, že od 90. let už Seč na nezbytné opravy vynaložila milionové částky. „Chceme, aby to, do čeho investujeme, bylo naším majetkem," doplňuje starosta.

Národní památkový ústav Pardubice nyní vypracuje znalecký posudek, který bude sloužit jako podklad pro převzetí památek, mezi něž patří například patří socha sv. Jana Nepomuckého v městském parku, kamenný kříž v Hoješíně či památník padlým v Přemilově. Posudek by měl být hotový do července. Poté sečská radnice začne se samotným procesem převzetí.

V dobré víře

Myšlenku vlastnit památky tohoto typu rozeseté po obcích razí také Slatiňany, které část vlastní a o zbytek se město stará v dobré víře.

„Legislativně je to v pořádku. Nechceme je mít mermomocí v našem majetku, ale zachovat je pro další generace. O vlastnictví by musel rozhodnout soud určovací žalobou, ale to by stálo odhadem osm tisíc, když menší opravu mohu provést za tři," uzavírá slatiňanský starosta Ivan Jeník.

LUKÁŠ VANÍČEK