Průzračně čistou vodu v přehradě už lidé dlouho nepamatují. Letošní sezona na Seči je příjemnou výjimkou. Plavci nemusejí rozrážet nánosy řas a sinic, které mohou vážně poškodit lidské zdraví.

Čím si vysvětlit náhlou změnu? Zřejmě za vším stojí počasí. „Po červencových vedrech přišlo náhlé ochlazení, což s největší pravděpodobností růst sinic a řas zastavilo. Už několik let nebyla voda v přehradě v srpnu čistá. Vloni připomínala zelenou hrachovou kaši," řekl včera vedoucí chrudimského územního pracoviště Krajské hygienické stanice v Pardubicích Jaroslav Říha.

Dvě sledování

Vodu v přehradní nádrži Seč sledují nejen hygienici, ale i pracovníci Povodí Labe. Na webech obou organizací jsou pravidelně zveřejňovány výsledky měření. Potěšující je průhlednost vody, která činí dva a půl metru třeba na Rozkoši u Náchoda lze dohlédnout jen do necelých dvou metrů.

Užitečná je i informace o množství chlorofylu, který je indikátorem výskytu sinic a řas.

„Povodí Labe měří ve větší hloubce a obvykle dále od břehu. My se zaměřujeme na úseky, kde je větší výskyt koupajících se lidí. Naše výsledky se tudíž mohou lišit," vysvětluje hygienik Jaroslav Říha.

Vyšší návštěvnost

Vedoucí Autokempu Seč Pláž Ladislav Minarčík má radost ze spokojených rekreantů, kteří si užívají koupání v čisté vodě. „Mnozí si předem zjistí, jak na tom Sečská přehrada je a potom teprve přijedou. Návštěvnost je vyšší, a to zejména o víkendech," řekl.