„Takový koeficient nemá ani Chrudim, kde je mnohem vyšší občanská vybavenost a poskytované služby. Nemá ho dokonce ani Praha. Na Seči jsou rozbité komunikace, nicotná dopravní obslužnost, mizivé sociální a zdravotní služby,“ zlobí se jeden z autorů petice Petr Veselý.

Vyšší koeficient než Seč mají v kraji jen dvě obce. Trnávka u Přelouče tím vydělává na tamní elektrárně Chvaletice, ale občanům daň formou daru zpětně vrací. Na pětinásobek pak letos zvýšila daň i Dolní Morava, jakýsi „Špindl“ Pardubického kraje. Sem, ke Králickému Sněžníku, míří ročně desetitisíce turistů, obec z nich ale kromě ubytovacích poplatků nic nemá. Spíš naopak – mnohem vyšší náklady na zajištění a údržbu turistické infrastruktury, svoz odpadků a podobně. Radnice chce daň lidem vracet formou dotací na opravy jejich domů.

Starosti s turisty

Podobně zahlcená turisty, se kterými je víc starostí než užitku, je v létě kvůli zdejší přehradě i Seč. „Máme 1700 obyvatel, v sezoně ale přes 20 tisíc. A teď při karanténě nás jeden svoz popelnic vyšel na 150 tisíc. Nahrnulo se sem totiž z měst 10 tisíc lidí a nepořádek udělali strašný,“ řekl starosta Seče Marcel Vojtěch. Podotkl, že náklady na chod obce zvyšuje i obrovská rozloha katastru Seče, je například větší než Chrudim.

Místní už léta mají oproti chatařům pětisetkorunovou úlevu v poplatcích za popelnice. Stojí je 300 korun na osobu, přičemž důchodci a děti neplatí nic. Zdarma je i školné ve zdejší mateřince. Vedle toho radnice podle starosty vynakládá mnohem více než je zvykem v jiných obcích na řadu dalších sociálních služeb místním. Další úlevy ale zatím nechystá.

„Většina lidí tady bydlí na sídlišti. Třeba dvoučlenná domácnost seniorů tak i po zvýšení daně z nemovitosti za garsonku nezaplatí vlastně nic, když jim těch 1600 korun vrátíme v prominutém poplatku za odpady,“ upozornil Vojtěch.

Signatáři petice ale trvají na svém. Radnice prý špatně hospodaří a místním ještě víc znepříjemňuje už beztak upadající život ve městě.