Z obce se stalo rázem město

Seč v tomto roce povýšila na město. A to i přesto, že nesplňuje kritérium zákona o obcích platného od roku 2001, kterým je minimum 3000 obyvatel. Novela tohoto zákona umožnila navrátit statut města i některým obcím, které mají sice menší počet obyvatel, ale mohou se pyšnit svou historií. Druhou podmínkou pak je to, že obec byla městem přede dnem 17. května 1954 (před účinností zákona o národních výborech). Obě podmínky Seč splnila. Statut města jí byl udělen 12. 4. 2007 a podle slov starosty města Lubora Schmitta bylo hlavním důvodem této snahy zvýšit prestiž obce v očích návštěvníků, navrátit občanům pocit sounáležitosti, ale také naváznost historické kořeny.

Že se z obce stalo město, však místní nevnímají příliš pozitivně. Naopak poukazují na slabiny a nevýhody. To, že v Seči, ve které žije asi 1700 obyvatel a v letní sezóně sem přijíždí tisíce turistů, chybí bankomat, považují místní za velký handicap. Tento fakt je pak komplikací pro turisty, kteří nemají dostatek hotovosti. Místní pošta zavírá v 16 hodin. Dalším nedostatkem Seče je podle místních malá nabídka služeb a zábavy pro rodiny s malými dětmi.

Anna Poláková, provozovatelka Restaurace U Neptuna v centru Seče považuje letošní sezonu za výrazně horší ve srovnání s předchozími lety. Důvodem podle ní je to, že Seč nemá návštěvníkům kromě ubytování a stravování co nabídnout. Uvažuje o tom, že tato sezona bude pro restauraci poslední.

Bez chatařů je to doopravdy bída

A turisté jsou pro Seč velmi důležití. Letošní rozpočet města počítá s tím, že díky nim přibude do městské pokladny 900 tisíc korun. Starosta Lubor Smitt však považuje za důležitější chataře, kteří sem pravidelně přijíždějí téměř po celý rok. Odhaduje množství chat kolem přehrady na 1500 a většina z nich stojí na pozemcích pronajatých od města.

V blízkém okolí Seče se nachází velké množství rekreačních objektů rozdílných kategorií. Ceny se pohybují od 300 Kč na den za malou chatku v kempu až po několik tisíc Kč za den. Vše závisí na velikosti a vybavení chaty a vzdálenosti od vody a od centra Seče. Drtivá většina chat se nachází na březích Sečské přehrady.

Informační centrum

Po celý rok funguje ve městě Informační centrum. V letní sezoně si sem pro informace přichází denně 150 až 200 turistů „Lidé se nejčastěji ptají na ubytování a na tipy, kam se podívat, jak strávit volný čas, a to zejména, když se zkazí počasí,“ říká Olga Široká, pracovnice Informačního centra.
Podle jejího názoru ubývá klasických turistů, kteří si postaví v kempu stan a za týden, dva ho sbalí a odjedou.
Přibývá aktivních turistů, kteří chtějí něco vidět, zažít. Ti přijíždějí do Seče jen na pár dnů. Momentálně přibývá také cykloturistů.

Martina Šťastná