Hejtmanství však nechtělo na zřízení samostatného pracoviště záchranky čekat, od loňského léta totiž na Sečsko přestala jezdit kvůli nedostatku záchranka ze středočeské Čáslavi. Ta to sem měla o poznání blíž než výjezdové stanice v Pardubicích či Chrudimi, s dojezdovým časem se nemohly vejít do stanovených 20 minut.

„Provizorní řešení jsme připravili na základě podnětů od starostů Seče, Třemošnice či Ronova nad Doubravou,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Provizorní podmínky neumožňují nepřetržitý provoz zdejší stanice záchranářů.

„Budeme proto působit v dvanáctihodinových směnách. Až vybudujeme v blízkosti novou budovu záchranné služby, přejdeme bychom na nepřetržitý provoz,“ řekl ředitel krajské záchranky Igor Paar.

Vznikem nové základny se zkrátí doba příjezdu k pacientům pod 20 minut, a to na maximálně 10 minut.

Zdejší nelékařskou posádku budou tvořit vždy dva vysokoškolsky vzdělaní záchranáři s velkou sanitkou. U záchranky působí již delší dobu, na jejich místa na jiných základnách se podařilo najít nové zaměstnance. Budou mít na starosti okolí Sečské přehrady a okolí Třemošnice a Ronova nad Doubravou.

Výjezdních stanovišť je 18

Záchranná stanice mohla vzniknout v Seči už ke konci 90. let minulého století. Hasičská stanice vznikla v roce 1996, součástí měla být i policejní a zdravotnická stanice, plán se však nikdy neuskutečnil.

Stanic krajské záchranné služby v předchozích letech přibývalo. Nyní je výjezdních stanovišť 18.

Pardubický kraj se rozhodl zvýšit počet výjezdových stanic záchranné služby o novou stanici v Seči na Chrudimsku. „Když vše půjde podle plánů, tak bychom letos na jaře měli mít připravenou projektovou dokumentaci, což by nám umožnilo zahájit stavbu ještě v letošním roce a dokončit ji v první polovině roku 2022,“ doplnil hejtman.

Hejtmanství investuje do zdravotnických záchranných stanic po celém kraji. Už v únoru bude do nových prostor z nemocnice přestěhována záchranka v Chrudimi, nových základen se dočkají záchranáři také ve Vysokém Mýtě, v Moravské Třebové, ve Svitavách a v Litomyšli. V listopadu byla otevřena nová základna pardubických záchranářů, z města se přestěhovala do Starých Čivic na západním předměstí.