„Jsem rád, že jsme se dopracovali vůbec k tomu, že to koupíme. Teď začneme řešit, co s tím. Názory jsou různé. Já coby starosty budu tlačit na to, aby se to zbouralo. Kdyby tu vznikla klidová zóna, takový parčík, tak by zámek vstal lidově řečeno z mrtvých," říká starosta Seče Marcel Vojtěch.

Přání obyvatel i vedení města unaveného dlouholetou patovou situací by se dalo vyjádřit jedinou větou: „Už aby to tu přestalo strašit." Jasno však nemají ani oslovení zastupitelé.

Co s tím?

„Je to těžké rozhodování a zatím na to nemám žádný vyhraněný názor. Dostavět to zřejmě nepůjde, možná by to ani statik nepovolil. Nefandím obchodním střediskům, raději bych zachoval malé obchůdky na náměstí. Jednoznačně jsem však pro nějakou úpravu, aby to bylo krásné a do města to zapadlo," říká například zastupitel za ODS Karel Mrkvička.

„V radě padaly různé názory od parku až po dostavění a využití ke garážování aut. Mně osobně by se tam však nejvíce líbil park," doplňuje Jiří Michálek zvolený za SNK pro rozvoj Seče a okolí.

Podle starosty Vojtěcha je bývalé nákupní středisko megalomanskou stavbou, na níž si vylámali zuby předchozí majitelé a návrhy na možnou opravu brzy narazí na střízlivou matematiku.

„Městský rozpočet by to naprosto zruinovalo. Oprava by stála desítky milionů korun a provoz takového centra služeb už by se také neuživil. Maximálně tak v případě, kdyby v okolí nestály velké hypermarkety. Můj názor je, že by to tu nenašlo využití," vysvětluje sečský starosta.

O budoucnosti betonového strašáka se nyní zastupitelé budou pomalu domlouvat. Celá záležitost je zatím příliš čerstvá a názory příliš roztříštěné. „To máte jako s ženou, musíte na to jít postupně," dodává s úsměvem starosta Vojtěch.

Stavba velikého střediska služeb začala v roce 1987. Důvod byl zřejmý uspokojit poptávku po službách tisíců turistů jezdících k přehradě na rekreaci. V 89. roce stavba zamrzla a tehdejší vedení obce ji prodalo pardubickému podnikateli. Od něj ji koupil v roce 1997 místní řezník a uzenář a přestože měl jistý kapitál i velké plány, nepodařilo se mu středisko dobudovat.