„Bude mít potíže se sjednocením pardubické oblasti,“ varuje svého nástupce Petruška.

Nový šéf, který nahradil exposlance Daniela Petrušku, bude mít složitou úlohu. Musí uklidnit situaci v pardubické oblasti.

Jediný kandidát

Čechlovský byl nakonec jediným kandidátem na tuto funkci – senátor Jiří Stříteský před volbou od své kandidatury odstoupil. Chrudimský starosta získal v tajné volbě 83 z 99 hlasů.

Změny jsou i na některých postech místopředsedů regionální rady. Pozici obhájili končící poslanec Jiří Čepelka a Václav Nájemník, nově byli místopředsedy zvoleni starostka Hlinska na Chrudimsku Magda Křivanová a starosta obce Horní Jelení na Pardubicku Petr Tupec. Novými členy regionální rady jsou Alexandr Krejčíř a Martin Krejza, další funkční období zůstávají Ivan Pištora a Josef Ošťádal.

„Na začátku jsme se sice zadrhli na procedurálních záležitostech, ale jinak byl čtvrteční sněm klidnější než sněm oblastní. Kromě regionálního předsedy jsme také vybrali kandidáty do výkonné rady ODS – těmi budou Ladislav Libý a Ivo Toman. Náš region také jasně doporučil Petra Nečase do funkce předsedy strany. Místopředsedy by se podle delegátů měli stát Miroslava Němcová, Alexandr Vondra a Jiří Pospíšil,“ uvedl náměstek pardubického primátora Alexandr Krejčíř.

„Hlavním cílem pro mě i kolegy bude sjednotit region a očistit před voliči značku naší strany,“ nechal se slyšet nový předseda Regionální rady ODS v Pardubickém kraji Jan Čechlovský.

Čechlovský měl nakonec pozici na sněmu ulehčenou. Byl totiž jediným kandidátem na šéfa regionu. Jiří Stříteský svou kandidaturu stáhl.

„Slyšel jsem o tom, že tato situace může nastat. Se senátorem Stříteským jsem ale dopředu nemluvil, takže jsem do poslední chvíle netušil, zda tento krok udělá. Vnímám to od něj jako vstřícné gesto,“ prozradil Čechlovský.

„Já jsem po další funkci neprahnul. Jan Čechlovský je mladý, má elán a já věřím, že se mu podaří region sjednotit,“ podotkl Jiří Stříteský.

Chrudimský starosta nahradil ve funkci Daniela Petrušku, který post předsedy regionu opustil po neúspěšné obhajobě mandátu.

„Přeji Janu Čechlovskému hodně štěstí, ať se mu daří lépe než mně. Já jsem nastupoval s tím, že se musí zlepšit komunikace v regionu. Snažil jsem se být pro všechny dostupný. Nakonec se to ukázalo jako chyba, lidem se prostě okoukáte,“ zhodnotil své působení ve funkci předsedy Petruška.

Musí řešit rozkol

Nový šéf regionu bude podle něj mít potíže hlavně se sjednocením pardubické oblasti.

„Když jsem nastupoval já, tak se řešil rozkol v Chrudimi. Tam se to podařilo vyřešit, teď je ale podobná situace v Pardubicích. Obávám se, že šéf regionu nemá nástroje na to, aby situaci uklidnil,“ nechal se slyšet Petruška.

Bývalý poslanec si nyní hodlá od politiky odpočinout. „Ještě počkám, jestli vedení ODS nebude potřebovat lidi se zkušenostmi z politiky. Jinak ale žádné konkrétní plány nemám,“ pravil Petruška.

(dub, čtk)