Předně jsou lidé zvědaví, zda se ujme nové pojmenování prostoru, a to Popperovo náměstí. „Je možné, že takhle se o tom teď lidi budou bavit, třeba si rychle zvyknou. Pojedou motorákem a budou si říkat: kde vystupuješ? U Transporty? To já až na Popperově náměstí. Jako kdybychom měli tramvajovou linku,“ napsal do diskuze Chrudimák Jan Švadlenka.

Nový název schválilo zastupitelstvo města v květnu a vzdalo tak úctu továrníkovi Leopoldu Popperovi. „Na rozdíl od vymýšlení pojmenování ulic a náměstí po zpěvácích, umělcích či politicích, kteří s Chrudimí neměli nikdy nic společného, mně tento postup přijde správný, logický a smysluplný,“ vysvětlil místostarosta Petr Lichtenberg.

Narážel tak na to, že po smrti Karla Gotta se skutečně i v Chrudimi uvažovalo o tom, že by některá z nových ulic nesla jméno Zlatého slavíka.

Co je portikus?

Ozdobou Popperova náměstí se má stát právě budovaný portikus. Jde o výraz používaný architekty a značí synonymum slova přístřešek. „Musím říci, že slovo portikus mi nic neříká. Naopak otevřená sloupová hala, předložená hlavnímu vstupu do budovy už mi význam dává,“ komentoval název Pavel Valko.

Mnozí diskutující si servítky neberou. „Vypadá to prakticky, zatím tedy ne moc vkusně, snad to bude lepší po dokončení. A osobně bych se neobával, že to nezvládneme, my se budeme dál scházet před nádražím,“ poznamenal Petr Vašíček.

Subdodavatelská firma mmcité+ upřesnila, že rozměr nového zastřešení je zhruba 24 x 6 metrů. Z architektonických důvodů je použito minimum montážních spojů, které jsou většinou skryté.

Zajímavý mobiliář

Zajímavý je i mobiliář, například lavice do oblouku s poloměrem zhruba pět metrů a lavičky kolem stromů osazené na podkladu z tesané žuly. Svým vzhledem přitáhnou pozornost i nové přístřešky pro kola.

Přednádraží pak bude vydlážděné žulou, mikroklima zpříjemní originálně výtvarně pojednaná kamenná kašna, přibudou také nové stromy a lavičky. Elektronická tabule s odjezdy autobusů MHD cestujícím zpřehlední přestupy.

„Původní záměr přerodu dopravního uzlu počítal i s úpravami autobusového nádraží. To však město nevlastní a jeho majitel se k projektu bohužel nepřipojil,“ vysvětlil místostarosta Aleš Nunvář.