Zítřejšího prvního ročníku soutěže v tradičním kosení louky s názvem Úherčický sekáč se zúčastní i vicemistr republiky František Šmolík z jihoplzeňských Radošic. Sekat trávu kosou ho naučil jeho otec. „Vedl mě k tomu odmalička. Byl cestář, a tak jsme vysekávali příkopy. Celý život navíc dělám v zemědělství a doma mám také menší hospodářství, takže musím každý den nasekat trávu, abych nakrmil dobytek," říká Šmolík.

Třicítka soutěžících se zítra od 16 hodin pustí do kosení vzrostlé jeteliny na horním konci obce Úherčice směrem na Vápenný Podol. „Při soutěžích o nejlepší sekáče se kromě docíleného času pokosu soutěžního obrazce (10x10m muži a 10x5 m ženy), posuzuje kvalita pokosu. Soutěžní díl seká soutěžící celý jednou kosou. Pouze v případě přetržení kosy, nebo zlomení kosiště lze vadný díl vyměnit. Při opravách a broušení kosy není dovolena cizí pomoc, při shodě výsledného času se stává vítězem starší sekáč, vysvětluje organizátor soutěže a zastupitel obce Úherčice Vít Žďárský. „Budeme rádi, když budou sekáči kosit v kroji, nebo alespoň jeho části, historickém pracovním oděvu a podobně. Sekáči mohou sekat i bosí, muži případně i do půl těla", dodal Žďárský.

Do Úherčice se sjedou také zajímaví hosté: Soňa Hlavová ze Svideného Dvora, Josef Morávek z Vamberka a Josef Jehlička z Orlických hor (pořadatel Mistrovství ČR v kosení), František Baloun z Plzně a vicemistr republiky v kosení František Šmolík. Silné zastoupení budou mít i Úherčice a to dokonce v podobě rodinných týmů.

Kromě soutěže v kosení trávy je připraven pestrý doprovodný program, pro děti řemeslné dílny a možnost svezení na koni. K vidění bude i zemědělská technika firmy Agrometall z Nového dvora. O občerstvení se postará pivovar Rychtář z Hlinska v Čechách. Vstupné na akci je zdarma.

(vž, fn)