V Trhové Kamenici nejsou výjinkou, a proto nyní zvažují v regionu zcela neobvyklé řešení. „Jde o speciální semafor s čidlem, který řidiči jedoucímu příliš rychle vystaví červenou. A dokud auto nezpomalí, nepustí jej dál, donutí ho třeba i zastavit,“ popisuje zařízení starosta Pavel Kábele. Semafor je prý schopen změřit rychlost vozidla například na dvě stě metrů a „neposlušného“ řidiče umravnit.

Trhovokameničtí se s problémem nedodržování rychlosti uvnitř obce potýkají každý den. Přes městys totiž prochází frekventovaná silnice první třídy. „Řidiči tady časo doslova létají, obec neobec, je jim to jedno,“ podotýká Pavel Kábele. Podle jeho slov je zařízení novinkou a zatím o něm nemá bližší informace. Zastupitelé na svém posledním zasedání však starostu zjištěním podrobností pověřili. „Dávají takovému řešení zelenou. Je otázka, kolik bude stát a bude také záležet na vyjádření dopravní policie a ředitelství silnic a dálnic, jetli nám vůbec takový semafor povolí u nás umístit,“ doplňuje starosta Kábele.

Kdyby však měl semafor zachránit jeden jediný lidský život, tak se podle starosty rozhodně vyplatí. Zařízení by chtěli vTrhové Kamenici případně umístit ksilnici první třídy. „Možná někde na úrovni čerpací stanice. Když už totiž jednou auto musí zpomalit, tak už to znovu uvnitř obce většinou na osmdesátku nebo devadesátku nerozjede,“ míní starosta Kábele. Osobně je prý přesvědčen, že by to fungovat mohlo. „Rád bych to viděl vpraxi. Je to ale novinka, takže budeme zjišťovat veškeré dostupné informace,“ uzavírá starosta.