Tedy už žádné zákulisní dohody, jako tomu bylo při druhé volbě Václava Klause. Přímou volbu prezidenta posvětili na svém středečním zasedání senátoři. Pro návrh jich bylo 49, což je o čtyři víc, než bylo potřeba.

Hlasování se pochopitelně účastnili i senátoři z Pardubického kraje. Ti jsou ale s celkovým výsledkem hlasování spíše zklamáni. Obě nové tváře v senátu tedy nezávislá Miluše Horská a Petr Šilar z KDU-ČSL totiž hlasovali proti. Pro byl naopak další krajský senátor Miroslav Antl z ČSSD.

„Musím říct, že jsem ještě den předem nevěděl, jak budu hlasovat. K návrhu ústavního zákona jsem měl některé právní připomínky. Podle mého názoru by se měly současně se změnou ústavy schvalovat i prováděcí zákony,“ pravil senátor ve volebním obvodu číslo 48 Miroslav Antl.

Dva faktory

K tomu, aby přímou volbu podpořil, ho nakonec přiměly dvě věci.

„První bylo, že poslanci odhlasovali omezení imunity zákonodárců. Bylo by totiž špatné, aby se omezovala imunita prezidentovi a imunita pro zákonodárce by zůstala nezměněna. Druhá věc, která mě přesvědčila, byly dopisy od voličů, ze kterých jasně vyplynulo, že si občané chtějí zvolit prezidenta, podobně jako volí senátory,“ vysvětlil Antl.

Ovšem ani ti, co hlasovali proti návrhu poslanců o přímé volbě prezidenta, nemusí být proti tomu, aby si svého zástupce na Hradě zvolili lidé.

„Já jsem pro přímou volbu, ale chtěla jsem, aby byly prosazeny senátní pozměňovací návrhy. Ten návrh zákona, který přišel z poslanecké sněmovny není pro zemi, která je parlamentní demokracií, dobře nastavený,“ vysvětlila svůj postoj senátorka za volební obvod číslo 43 Miluše Horská.

O navrhovaných změnách se prý diskutovalo pět hodin, nakonec se na nich ovšem senátoři nedomluvili. Podle Horské je největším problémem fakt, že prezident nebude mít ze své funkce odpovědnost, ale zároveň ani nejsou posíleny jeho pravomoci.

„Novela posiluje jeho legitimitu, ale nedává mu větší pravomoci. Přímá volba prezidenta je dobrá věc, ale připadá mi, že se moc neřešily dopady, jaké bude tato novela mít. Voliči totiž touží spíše po monarchovi, který ovšem ani nebude mít zákonodárnou iniciativu,“ podotkla Horská.

Zásadní výhrady

Proti návrhu, který nakonec prošel, hlasoval i další senátor z Pardubického kraje Petr Šilar.

„Celý klub KDU-ČSL hlasoval jednotně proti návrhu poslanců. Neznamená to ovšem, že bychom byli apriori proti přímé volbě prezidenta, měli jsme ovšem zásadní výhrady vůči navržené novele. Tím prvním důvodem je, že nebyl současně předložen i prováděcí zákon. Dále nám vadí, že prezident bude neodvolatelný a bude mít i o něco vyšší pravomoci,“ uvedl Petr Šilar s tím, že se jedná o populistický krok zákonodárců.

Faktem je, že i někteří politologové upozorňují na to, že v parlamentním politickém systému je přímá volba prezidenta nonsensem. Smysl má v prezidentských režimech, jako je například v USA, tam má totiž prezident velmi silné postavení a je vlastně hlavou vlády. V České republice má však prezident spíše reprezentativní funkci.

LUKÁŠ DUBSKÝ

Jak se změní volba prezidenta

Prezident České republiky byl dosud volen nepřímo a to na společné schůzi obou komor parlamentu. V prvním kole je prezidentem zvolen kandidát, který získá nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i všech senátorů. Do druhého kola volby pak postupuje nejúspěšnější kandidát v poslanecké sněmovny a nejúspěšnější kandidát v senátu. Ve druhém kole pak stačí, aby kandidát přesvědčil nadpoloviční většinu přítomných poslanců a nadpoloviční většinu přítomných senátorů. Ve třetím kole pak stačí získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných zákonodárců.

Přímá volba prezidenta bude podobná volbám do senátu. Používat se bude dvoukolový většinový systém. Z prvního kola vzejde vítěz pouze v případě, že jeden z kandidátů získá nadpoloviční počet hlasů voličů. Pokud se tak nestane, tak do druhého kola postoupí dva nejúspěšnější kandidáti. Druhé kolo pak definitivně rozhodne o budoucím prezidentovi.

Jste rádi, že můžete volit prezidenta?

První ohlasy na rozhodnutí Senátu České republiky, který definitivně schválil přímou volbu hlavy státu

Magda Nádvorníková, 20 let

studentka, Desná

Jsem ráda. Máme pocit, že vláda a parlament nejsou takové, jaké bychom je chtěli. I když prezident nemá tolik pravomocí, určitě to dá lidem pocit, že mohou něco změnit.

František Bečka, 60 let

umělecký kovář, Ústí n. O.

Mám radost. Budu mít možnost volit toho, komu budu věřit. Snad se mezi kandidáty nějaký takový najde. O prezidentovi rozhodnou i obyčejní lidé, což je dobře.

Jiří Kysela, 30 let

VŠ pedagog, Pardubice

Jsem rád. Kdyby toto rozhodnutí bylo přijato již před minulými volbami, věřím, že by jako vítěz vyšel jiný kandidát, který by republiku reprezentoval důstojněji.

Josef Pejchal, 32 let

herec VČD, Pardubice

Je dobře, že se zvýšila pravomoc občanů, ale zároveň se velmi obávám výběru kandidátů na post budoucího prezidenta. Volba by totiž mohla být populisticky zneužitelná.

Petr Sedlák, 30 let

kulturní referent, Krouna

Upřímně řečeno mám obavy z toho, že se lidé dají lehce ošálit a nemusí to pak dopadnout dobře. Uvítal bych, kdyby vše zůstalo při starém, i když je to velký politický boj.