Kubát: Odešel velký humanista

„V posledních sto letech měl náš národ dvě politické osobnosti, které uznával celý svět. Byl to Tomáš Garrigue Masaryk, zakladatel novodobého československého státu. Vzpomínám, s jakou nevšední hlubokou úctou o něm mluvili moji rodiče. Byl pro ně tatíček osvoboditel. Václav Havel se po pádu totalitního režimu zasloužil o návrat demokracie do našeho státu. Odešel velký humanista a demokrat, odešla velká osobnost našich novodobých dějin. Pane prezidente, děkujeme!,“ shrnul Josef Kubát.

Línek: Byl autoritou i světovou osobností

„Pana prezidenta jsem měl moc rád. Mnohokrát jsem se s ním setkal. Všude, kam přišel, měl obrovskou autoritu. Ale největším poselstvím jeho života je pro mě osobně to, že nadřadil mezilidské hodnoty nad ty ekonomické. Asi až s odstupem času si uvědomíme, jakou osobnost jsme ztratili a co všechno pro náš národ a pro jeho dobré jméno v zahraničí vykonal,“ reagoval náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

„Václav Havel pro mě zůstane především člověkem s velkým Č. Ikona svobody, demokracie a moudrosti. Věřím v jeho lásku a pravdu, protože to jsou hodnoty, které mohou pomyslné zlo překonat,“ okomentovala nedělní smrt Václava Havla senátorka a ředitelka pardubické Základní a Praktické školy Svítání Miluše Horská. Ta se s bývalým prezidentem měla možnost potkat hned několikrát. „Za jeho prezidentské éry jsem byla často zvána na Pražský hrad. Jednou jsme mu přivezli perníkovou Kunětickou horu,“ vybavila si současná senátorka za Pardubicko.

„Havlova smrt mi přijde velmi symbolická. Už to, že zemřel pár dní před Vánoci, po návštěvě Dalajlámy, ve spánku. Myslím, že Bůh mu dal tento způsob odchodu ze světa za odměnu. Věřím, že i díky Havlově smrti se náš národ znovu stmelí, protože se nachází ve velmi složitém období,“ pokračovala Miluše Horská.

Význam pro boj s totalitními režimy

„Je smutné, že také Václava Havla postihl úděl, jenž je typický pro všechny velké české osobnosti. Za jejich života se jim dostane většího uznání v zahraničí než u nás,“ posteskla si senátorka.

„Málokdo v Česku dokáže docenit také to, jak má jeho neuvěřitelný životní příběh velký význam pro země, kde stále ještě panuje totalitní režim,“ uzavřela Miluše Horská.