Senátní volby

Pomůže si levice ve východních Čechách k uhájení těsné většiny v oranžovém Senátu? Právě v našem regionu k tomu bude mít několik žhavých želízek v ohni. Ze tří zdejších senátorů, kterým letos v říjnu končí mandát, ho totiž bude obhajovat jediný, a to ještě v jiných barvách, než za které byl zvolen. Jde o náchodského senátora za ODS Petra Pakostu, který minulý týden ze strany vystoupil a bude o křeslo usilovat jako nezávislý. Lidovcům, kteří budou v krajských senátních volbách bojovat o holé přežití, odcházejí senátoři z ostatních východočeských obvodů, kde se bude volit nový senátor – z Chrudimska (končící senátor Petr Pithart) a Svitavska (končící Václav Koukal). Pravicové a středové strany tak mohou v našem regionu jen ztratit.

Náchodsko

Necelých devět měsíců před senátními volbami je nejjasnější situace na Náchodsku. ODS místo „dezertéra“ Petra Pakosty nominuje do souboje nejspíše stávající poslankyni Zdeňku Horníkovou. Tedy ženu, která byla před parlamentními volbami v roce 2010 ve straně už skoro odepsaná, do sněmovny se probojovala z nevolitelného šestého místa.

Pakosta, který je nyní po vystoupení ze senátního klubu ODS nezařazený, se bude snažit obhájit svůj mandát jako nezávislý. V bezbarvém trikotu bude mít ovšem těžkého soka: bývalého senátora Petra Fejfara, který chce po šesti letech zkusit senátní comeback.

ČSSD, která si na tradičně pravicový náchodský senátní obvod brousí zuby, do boje nasadila těžkou váhu: hejtmana a bývalého broumovského místostarostu Lubomíra France. Ten přitom zároveň bude i jedničkou kandidátky sociálních demokratů v souběžně probíhajících krajských volbách. „Souběh obou funkcí je možný, známe několik takových případů, třeba hejtman Moravskoslezského kraje či Olomouckého kraje,“ řekl Franc.

Komunisté nasadí do boje poslankyni Soňu Markovou, za KDU-ČSL bude jako nestraník kandidovat dlouholetý šéf Hasičského záchranného sboru ČR Miroslav Štěpán, který z východních Čech pochází.

Ostatní strany své kandidáty ještě neoznámily. TOP 09 ho bude znát po probíhajících nominačních konferencích nejdřív v polovině února, Věci veřejné dokonce až na konci března, po uzávěrce vnitrostranických referend „véčkařů“.

Chrudimsko

Tady předvolební situace na rozdíl od Náchodska tolik zřetelná není. A zatím známá jména tak sledovaný souboj, jaký je očekáván na Náchodsku, bohužel ani neslibují.

Jasný je kandidát ODS – starostka Hlinska Magda Křivanová. Lidovci, resp. v několika minulých volbách úspěšná Koalice pro Pardubický kraj, která vedle KDU-ČSL zahrnuje i nestraníky a SNK-ED, nasadila po odcházejícím Pithartovi chrudimského starostu Petra Řezníčka. Komunisté nominují Milana Plodíka, což je kandidát z Havlíčkova Brodu, kam chrudimský volební obvod zasahuje. ČSSD však zde, kde má pravice a levice tradičně vyvážené síly, jasno stále nemá. Za týden v sobotu se nejspíš rozhodne mezi dvěma jmény: bývalou poslankyní ze Skutče Ludmilou Navrátilovou a Tomášem Škarydem, což je někdejší starosta Chotěboře a současný radní kraje Vysočina.

Ve hvězdách je, zda s nějakými zvučnými jmény, která by mohla přinést strhující souboj, ještě nepřijdou další strany, jako TOP 09 či VV. Otázkou jsou také možní nezávislí kandidáti, kteří by mohli zatím poněkud „vlažnými“ kartami pořádně zamíchat.

Svitavsko

Přece jen známější jména už nyní přicházejí z levicového Svitavska, posledního východočeského obvodu, kde se letos bude volit do Senátu.

Horkého adepta na vystřídání nestraníka Václava Koukala tu má logicky ČSSD – padubického hejtmana a bývalého moravskotřebovského starostu Radko Martínka. ODS zatím na tuto hozenou rukavici neodpověděla, v nejsilnější pravicové straně přichází v úvahu hned několik kandidátů. Mezi nimi figuruje například bývalý pardubický krajský radní pro zdravotnictví Josef Janeček.

Jasno mají naproti tomu komunisté i lidovecká Koalice pro Pardubický kraj, která se bude snažit tento levicový obvod udržet ve svých barvách.

Za KSČM zkusí štěstí pravděpodobně dlouholetá poslankyně a jičínská rodačka Zuzka Bebarová – Rujbrová. Ta už se o Senát jednou ucházela, v roce 2004 prohrála bitvu na sousedním Blanensku.

Středoví lidovci nasadí po odcházejícím Václavu Koukalovi litomyšlského místostarostu, nestraníka Vojtěcha Stříteského. Další kandidáti jsou podobně jako na Náchodsku a Chrudimsku zatím neznámí.

Vizitky končících členů horní komory:

PETR PAKOSTA – senátor za Náchodsko – obhajuje

Senátorem za ODS je od roku 2006, minulý týden však vystoupil ze strany a poté i ze senátního klubu ODS, nyní je nezařazený. Obhájit svůj mandát chce v říjnových doplňovacích volbách jako nezávislý kandidát.

PETR PITHART – senátor za Chrudimsko – odchází
Porevoluční předseda české vlády, senátorem je nepřetržitě od roku 1996 (od r. 1999 za KDU-ČSL), šest let horní komoře předsedal. O čtvrté volební období už neusiluje. Před šesti lety mandát obhájil proti ODS v nejtěsnějším souboji v Česku.

VÁCLAV KOUKAL – senátor za Svitavsko – odchází
Bývalý starosta Svitav, senátorem je jako nestraník nominovaný KDU-ČSL od roku 2006. Obhajovat mandát nechce, už vyjádřil podporu kandidátovi lidovecké koalice pro Pardubický kraj Vojtěchu Stříteskému.