Darované finance použijí pracovníci centra předně na nákup dvou tabletů, které budou sloužit klientům. První zůstane v centru a zájemci jej budou moci využívat pro trénování paměti, interaktivní hry nebo cvičení. Druhý jeneméně důležitý, neboť se ve snadno přenosném médiu tabletu bude nacházet zdigitalizované celé centrum. „Nafotíme naše prostory, domy a pečovatelky. Když půjdeme na sociální šetření ke klientovi, tak mu budeme schopní ukázat, kde nás najde, když nás bude potřebovat. Také uvidí, jak to u nás vypadá, třeba jednotlivé byty nebo středisko osobní hygieny, kdyby se k nám chtěl chodit koupat. Budeme mu moci ukázat paní pečovatelku, která k němu přijde, aby to nebyla naprosto cizí osoba. Tím se zlepší i bezpečnost seniorů," vysvětluje ředitelka centra Hana Pilná.

V paměti tabletu budou připravené například i smlouvy, které si klient bude moci v klidu přečíst, zvětšit písmo a podobně. Mimo jiné tam budou nafocené i kompenzační pomůcky anebo tísňové tlačítko. „Když klienta seznamujeme s touto službou, mnozí si jen těžko dokážou představit, jak to vypadá a funguje. Věříme, že konkrétní ukázky a snímky pomohou více, než hodina mluvení," poznamenává Hana Pilná.

Zbytek financí použije vedení centra na nákup nového nábytku vhodného pro seniory. „Naše vybavení stárne, ale zjišťuji, že je stále složitější a omezenější vybrat nábytek, aby byl vyšší, snadno omyvatelný s područkami. Za laskavé poskytnutí daru děkujeme," doplňuje ředitelka.

„Jsme strojírenská společnost, hledali jsme lokalitu s historií v tomto oboru, abychom mohli nabídnout nové pracovní příležitosti odborníkům, a jsme rádi, že toto se nám podařilo a díky zisku máme možnost investovat volné prostředky do oblasti sociálních aktivit", říká jednatel společnosti Akihisa Ota.

Vedoucí administrativy Michaela Černá dodává: „Své prostředky jsme chtěli poskytnout tak, aby sloužily přímo občanům Chrudimi, ne jako podpůrná finanční částka pro fungování vybrané společnosti. Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim nám tento způsob umožnilo, nabídlo a jasně představilo. Společně s ředitelkou Hanou Pilnou se těšíme na radost klientů z posezení na novém funkčním a seniorům vyhovujícím nábytku."

LUKÁŠ VANÍČEK