„Během února by měly být sepsány nájemní smlouvy s bydlením od prvního března tohoto roku. Zatím evidujeme pět žádostí a stále je možnost jejich podávání, tak se nebojím, že bychom byty nezaplnili," říká lužský starosta Radek Zeman. Pro případ většího zájmu má vedení města připravená kritéria, podle kterých bude určovat přednost žadatelů. Rozhodovat bude jejich věk i zdravotní stav.
Nájemné v seniorských bytech činí 55 korun za metr čtvereční, přičemž rozloha bytů se pohybuje od 60 do 80 metrů. Podle slov starosty jsou bezbariérové a vybavené novou kuchyňskou linkou.

Náklady na přestavbu školy se vyšplhaly téměř na deset milionů korun. Město od ministerstva pro místní rozvoj získalo dotaci ve výši 3,4 milionu. Na dofinancování projektu si Luže vzala úvěr, který bude splácet z nájemného.

ZVÝŠÍ KOMFORT

V nedaleké Skutči se plánuje rozsáhlá rekonstrukce sociálních bytů. Jak uvádí skutečský starosta Pavel Bezděk, projektanti připravují plán na zvelebení interiéru bývalého domu pečovatelské služby ve skutečské ulici Boženy Němcové.

„S využitím dotace bychom chtěli tento dům rekonstruovat, což obnáší kompletní opravu střechy, výměnu oken, elektroinstalace, vodoinstalace, vybudování nových sociálních zařízení a koupelen," vyjmenovává starosta Bezděk budoucí úkoly řemeslníků.

Vše nyní ve Skutči směruje k tomu, aby město mohlo v květnu podat žádost o dotaci, která by mohla činit až 6,5 milionu korun. Kdyby vše klaplo, se stavbou se začne v následujícím roce. Po skončení prací by za sebou měli řemeslníci zanechat osm bytů, každý s vlastním sociálním zázemím, které je nyní společné pro všechny byty na jednom poschodí.