Do redakce Chrudimského deníku, kde máme domluvenou schůzku, přijíždí na kole. „Dvě už mi ukradli, tak jezdím na tomhle ošklivém," omlouvá svůj dopravní prostředek vitální dáma, která už téměř dvě desetiletí vede cvičení seniorek v Centru sociálních služeb a pomoci Chrudim.

OBROVSKÝ ZÁJEM

V týdnu má na programu dvě hodiny cvičení v pondělí, dvě ve čtvrtek a jednu v pátek, během kterých se v tělocvičně vystřídá necelá stovka cvičenek. Zájem o tyto hodiny je obrovský. „Vždy, když jedna odpadne, tak ji vystřídá další. V seznamu je docela tlačenice," poznamenává Jaroslava Mrázková.

Sport a tělovýchova ji ostatně provázejí dlouhá léta, neboť od dvaceti let se stala členskou Sokola. „Absolvovala jsem všechny Spartakiády. Vedla jsem mladší i starší žákyně, dorostenky i ženy. I můj muž byl velký sportovec, ten zase trénoval fotbalovou i hokejovou omladinu," vzpomíná.

Totalitní režim jí však coby dceři živnostníka a kulaka nedovolil víc, než vystudovat elektrotechniku a následně pracovat v „mužském povolání", jak říká Jaroslava Mrázková a rovnou dodává: „Dodnes se s bývalými kolegy scházíme. Jsem tam jediná ženská, jinak samá chlapi. Už jsme takhle prošli většinu chrudimských restaurací."

OPRAVDU NAPILNO

Tím však výčet jejích každodenních aktivit zdaleka nekončí. „Já jsem taková baba, která nesmí nikde scházet," žertuje Jaroslava Mrázková. Postupně absolvovala všechny kurzy a univerzity třetího věku, které Centrum sociálních služeb uspořádalo – počítače, angličtina, první pomoc, historie a podobně. Pravidelně každý týden v úterý se účastní setkání Svazu důchodců v chrudimském Spolkovém domě.

„Jsem zahrádkář, chodím do kina, miluji muziku, nevynechám jediný Chrudimský hudební pátek. Nutím se, abych byla stále v obraze, abych nebyla blbá bába, z toho mám hrozný strach," dodává Jaroslava Mrázková, která ve středu oslavila 80. narozeniny.