Každý rok senioři dokazují, že věk ani zdravotní stav nerozhoduje, když chce člověk něco udělat pro své zdraví. Každý účastník ujde nebo ujede to, co zvládne – každý metr byl, je i bude úspěchem!

NEJDE O REKORDY

A jak vlastně projekt probíhá? Účastníci si po celý měsíc říjen zaznamenávají svou pohybovou aktivitu, konkrétně nachozené anebo ujeté metry na rotopedu či šlapadle. Tyto metry si jednotlivci na konci měsíce sečtou s cílem, aby jejich skupina (zařízení) dojela co nejdále. Je však třeba zdůraznit, že nejde o soutěž (pro někoho, kdo k pohybu potřebuje berle, chodítka nebo jiné pomůcky, je stejným úspěchem překonat třeba i deset metrů jako pro jiného deset kilometrů).

Organizátoři si nejvíce přejí, aby účastníky tato forma pohybu bavila, motivovala je k celoroční aktivitě a v konečném důsledku se podílela i na zlepšení jejich zdravotního stavu.

Ačkoli v projektu nejde o rekordy, každý rok s nadšením sledujeme vzrůstající počet účastníků i počet zdolaných kilometrů. Jen si představte – loni se seniorům z celé republiky (účastnilo se jich 2128) podařilo ujít a ujet neuvěřitelných 100 752 km!

Do akce se již potřetí s nadšením zapojí Domov pro seniory Heřmanův Městec. Aktivizační pracovnice, paní Lenka Pumerová, popisuje své očekávání: „Naši senioři určitě využijí zámecký park k procházkám do okolí, motivovat je též bude náš canisterapeutický pes Joey, kterého máme v domově teprve půl roku. Dopoledne je společně se mnou přítomen na rehabilitaci, kam senioři docházejí cvičit na motomedu a odpoledne je může doprovodit ven na procházku. Věřím, že se zapojí velký počet klientů a budou chtít udělat co nejvíce pro svoji psychickou pohodu a fyzickou kondičku. Loni se nám podařilo celkem ujet a našlapat krásných 763 kilometrů. Třeba v letošním ročníku zvládneme ještě více! Budu jim držet palce."

STOVKY KILOMETRŮ

Své postřehy popisuje i Vanda Vošvrdová z Lůžkového a sociálního centra pro seniory v Chrudimi: „Někteří naši klienti jsou již sami zvyklí chodit a každý den trénovat, protože si přejí udržet se v kondici co nejdéle. Myslím, že pro ně bude Rotopedtours a Pěškotours zpestřením a budou se třeba snažit ještě více. U jiných klientů zase rádi využijeme tuto akci k tomu, abychom je k pohybu více motivovali." Klienti tohoto zařízení se zúčastní již počtvrté. Loni zdolali 375 km.

Ani letos nebudou chybět senioři z heřmanoměsteckého Domova pro seniory U Bažantnice, kteří loni dohromady ujeli úctyhodných 1462 km. Co pomohlo přispět k takovému krásnému výkonu, objasnila paní Holubová: : „Chtěli jsme našim klientům cvičení ještě více zpříjemnit, proto jsme v průběhu října do relaxační místnosti umístili velkoformátovou TV, ve které se promítají reálné videotrasy z různých zajímavých míst z ČR i z Evropy."

Kolik kilometrů se letos podaří seniorům zdolat, je zatím ve hvězdách. Jisté je jedno: každý účastník bude vítězem, protože každý se pokusí překonat sám sebe! Popřejme proto všem účastníkům do nadcházejících dnů, ať mají hodně elánu, pevnou vůli a z pohybu především radost!

Lenka Líbalová