"Po letech jsou moje vzpomínky už hodně zkreslené," říká Jaroslava Ozoráková mladší z Mýtek na Chrudimsku. "Slyšela jsem zvuk letadla. Najednou vypadl elektrický proud. Něco mě nutilo vyběhnout ven podobně jako ostatní sousedy. Viděla jsem jiskry, oheň v poli a následně výbuch. Bylo nám jasné, že letadlo spadlo. Doufali jsme, že se pilot stačil zachránit. Všichni jsme mu vděční, že dokázal, aby letadlo nespadlo na domy, ale do kukuřičného pole. Dál už mně zůstaly v paměti jen detaily: Děda František Kolář, který v životě prožil hodně zlého, seděl na schodech a plakal. Vlastně se od té doby bojím vždycky, když slyším, jak nad námi letí letadlo." Vzpomínky na pád letadla v létě roku 2000 jsou stále živé.

K havárii došlo o prvním srpnovém dni v pozdním odpoledni asi 700 metrů severovýchodně od obce Pohled. Stroj L-29 Delfin z 34. základny školního letectva v Pardubicích pilotoval šéf bojové přípravy vzdušných sil a plukovník Generálního štábu Armády České republiky Ján Malo.

Letoun byl při katastrofě zcela zničen a pilot na místě zahynul. Příčinu události se nepodařilo vyšetřovací komisi zcela jednoznačně stanovit. "Na dochovaných částech letadla nebyla nalezena žádná známka, který by nasvědčovala technické závadě. Je ale pravděpodobné, že nehoda byla způsobena chybou pilotáže a nepozorností. Malá rychlost v zatáčce zřejmě vedla k pádu po křídle a následnému nárazu do země," říká vlastník webových stránek leteckabadatelna.cz Pavel Krejčí.

Nový kříž připomíná mučednickou smrt lidí z Ležáků
FOTO: Nový kříž připomíná mučednickou smrt lidí z Ležáků

Současný starosta Mladoňovic František Tuček si na tragickou událost před dvaceti lety velmi dobře vzpomíná. "Seděl jsem tenkrát u počítače, najednou se ozvala dvojitá rána a vypadla elektrika. Sedl jsem na motorku a jel se podívat, co se stalo. Spadlé dráty po pádu letadla zapálily obilí, lidé oheň hasili bundami. To už byli na cestě hasiči, a tak jsem jim jel naproti, abych je navedl k místu havárie," vzpomíná starosta.

Policisté, hasiči i armádní jednotka pole s obilím a kukuřicí neprodyšně uzavřeli. Výpadek elektřiny se dotkl tří blízkých vesnic, zřícené letadlo přetrhalo vodiče, které silným výbojem způsobily požár polního porostu.

Místo letecké tragédie připomíná pomníček s nápisem: Na tomto místě dne 1. 8. 2000 tragicky zahynul plukovník ing. Ján Malo, pilot Armády České republiky. Vzpomínáme."

V příštím dílu seriálu Deníku o leteckých katastrofách se přemístíme na Sečskou přehradu. Tam se v červenci roku 1988 zřítil vrtulník MI-2. Také tato havárie si vyžádala lidský život.

Pamatujete si na tuto událost? Podělte se s námi o vzpomínky! Napište na e-mail romana.netolicka@denik.cz nebo telefonujte na číslo 724 789 688. Děkujeme.