Nejlehčím dárkem na zabalení je takzvaný „tvrdoň", neboli dárek v pevném obalu. Krabice má pevný a především pravidelný tvar s ostrými hranami, a proto i pro úplného začátečníka není problém ji zabalit.

Pokud někdo chce švindlovat a nelámat si hlavu s balením tvarově atypickým předmětů, dejme tomu fotbalových míčů nebo samostatných hrnků, stačí když doma nalezneme vhodně velkou krabici, dárek vložíme nejprve do ní a potom teprve zabalíme do vánočního papíru. Problém však spočívá v tom, že ne v každé rodinné skrýši se nachází dostatek použitelných krabic.

Při balení si nejprve opět odměříme papír. Na oddělení přebytků nepoužíváme nůžky, ale nůž, protože papír nikdy neustřihneme dokonale rovně a můžeme na jeho hraně udělat nepěkné zuby. Nožem můžeme ohnutého papíru využít a rychlým tahem jej oddělit hladce a rovně.

Při balení dáváme pozor, abychom balicí papír pořádně na hranách ohýbali. Tím docílíme toho, že dárek uvnitř se nebude hýbat, což nám usnadní další manipulaci. Nejprve tedy přehneme delší konce papíru kolem dárku přes sebe a zajistíme kouskem lepicí pásky, čímž na kratších stranách vznikly dva tunely. Vybereme si „vrchní" stranu a ohneme ji dolů, na krajích se vytvoří jakési trojúhelníky, které přehneme k sobě a poslední kousek papíru ohneme směrem nahoru, čímž cípy trojúhelníků zajistíme a zalepíme. Zopakujeme na druhé straně, ovážeme balík služkou a je hotovo.

Potřebujete další tipy? V galerii u tohoto článku najdete videonávody, jak zabalit měkký a atypický dárek.

LUKÁŠ VANÍČEK