Štafety předvánočních trhů a jarmarků se jako první během uplynulé soboty chopili Sokolové ve Slatiňanech. Proč letos tak brzy?

„V předchozích letech se termíny našich vánočních trhů obvykle křížily s termíny jiných trhů v okolí, což nebylo dobré. Navíc jsme se teď museli řídit i tím, jak je v dalších týdnech naplánováno využití slatiňanské sokolovny a zjistili jsme, že jiný vhodný termín by se už nenašel," vysvětluje Hana Hanušová, jednatelka TJ Sokol Slatiňany.

Využitím časného listopadového termínu podle všeho Slatiňanští neprohloupili. „Já myslím, že se brzké datum kladně odrazilo i v návštěvnosti našeho trhu," konstatovala Hana Hanušová.

Slatiňanskou tak sokolovnu již v sobotu opanovala nálada příznačná spíš pro okamžiky těsně před Vánocemi.

Na své si tu přišlo mnoho lidí shánějících v předstihu dárky pro své blízké nebo i těch, kteří se zatím chtěli jen nechat inspirovat.

V nabídce prvního předvánočního trhu v okrese nesměla chybět keramika, kosmetika nebo vánoční dekorace. K mání byl rovněž pestrý sortiment nejrůznějších svíček, dětského oblečení, medových výrobků apod.

Letos poprvé bylo ve Slatiňanech možné zakoupit i sklo opatřené ručně provedeným malováním.

Lidé na Chrudimsku teď budou mít příležitost navštívit ještě několik dalších předvánočních trhů. Už tuto sobotu se například uskuteční předvánoční jarmark pořádaný pod taktovkou místních dobrovolných hasičů a neregistrovaného svazu žen v obci Topol. Tento jarmark dokonce doprovodí písničky a tance v podání Klíčku a Klíčenek Chrudim a dalších souborů.