Bělásek zelný (Pieris brassicae) je nápadný denní motýl z čeledi běláskovitých. Je rozšířen v Evropě a Africe a Asii.

Bělásci se vyznačují se klikatým letem. Je-li to možné, často přerušuje let a usedá na květy, nicméně pokud je třeba, dokáže bez zastávky přeletět i dlouhé vzdálenosti. Složí-li křídla, je dobře vidět jejich nažloutle zbarvenou spodní stranu s jemným černým poprášením.

Samičky jsou trochu větší než samečci a liší se od nich dvěma velkými černými okrouhlými skvrnami na svrchní straně předních křídel (na spodní straně je mají obě pohlaví, u samečků jsou ale často méně výrazné). Od podobného běláska řepového se odlišuje především sytě černou a ostře ohraničenou skvrnu na špičce předního křídla.

Samičky snášejí až 300 žlutooranžových vajíček (ve snůškách po 20-100 vajíčkách) obvykle na spodní stranu listů brukvovitých rostlin. Housenky se líhnou po deseti dnech a mají žlutozelenou barvu se žlutými liniemi a černými skvrnami. Před ptáky je chrání silně odpudivé, jedovaté látky, které se v jejich těle vytvářejí. Jejich vývoj trvá asi měsíc, na jehož konci se asi 4-5 cm housenka zakuklí.

Kukla je žlutozelená s tmavými skvrnkami. Líhnutí motýlů je často hromadné, obvykle k němu dochází v ranních hodinách. Dle teplotních podmínek se během roku mohou vystřídat až tři generace. Přezimují kukly a dospělci.