Včela medonosná (Apis mellifera) patří mezi blanokřídlý hmyz a je to jeden z nejznámějších zástupců společenského hmyzu. Původně žila jen v Evropě, Asii a v Africe. Do Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu byla přivezena až někdy v 17. století.

Svá hnízda staví na chráněných místech přičemž jsou jednotlivé plástve (plásty) umístěny vedle sebe. Má nejvyšší hospodářské využití.

Včela patří do kmene členovců (Arthropoda). Její tělo se skládá ze třech hlavních částí - hlava, hruď, zadeček. Tyto části jsou od sebe oddělené zúžením, které jim umožňuje pohyblivost. Včely žijí ve společnosti, kterou nazýváme včelstvo.

Včelstvo je zpravidla složeno z jedné matky, mnoha dělnic, a určitého množství trubců, závisejícího na síle včelstva a jeho genetických vlastnostech. Pokud je včelstvo velmi rojivé, vychovává si trubců větší počet, a naopak.

Jednotlivé složky včelstva jsou na sobě závislé tak, že jedna bez druhé nedovede plnit svou funkci a následně zahyne (např. osamělá dělnice, matka, či trubec, nebo plod). Mezi včelami funguje dokonalá dělba práce.