Fotoseriál: Chrudimské parky a jejich obyvatelé
CHRUDIM - Připravili jsme pro vás unikátní fotoseriál, který je dokladem, jak rozmanitý svět hmyzu ukrývají chrudimské parky.
Slunéčko sedmitečné, kterému selidově se říká beruška, berunka nebo sluníčko, latinsky Coccinella septempunctata, je nejběžnějším slunéčkem v Evropě ataké známým a velmi oblíbeným obyvatelem chrudimských parků.
Slunéčko sedmitečné je asi 7 mm dlouhé, tvar těla je téměř polokulovitý, jen mírně protáhlý dopředu. Má červeně zbarvené krovky se třemi černými tečkami na každé straně a jednou tečkou společnou pro obě krovky. Z jeho zbarvení je odvozeno jeho pojmenování, české i latinské.
Žije téměř všude, kde se vyskytují mšice a červci, jimiž se živí jak larvy, tak dospělí jedinci. Proto je považováno za užitečný druh a bylo úmyslně zavlečeno i do Severní Ameriky.
V nebezpečí vylučuje slunéčko oranžovou šťávu obsahující alkaloidy, díky čemuž je pro řadu potenciálních predátorů nechutná a jedovatá. Podobně jedovaté jsou i larvy a kukly. Z tohoto důvodu mají slunéčka jen omezené množství potenciálních nepřátel.