Fotoseriál: Chrudimské parky a jejich obyvatelé
CHRUDIM - Připravili jsme pro vás unikátní fotoseriál, který je dokladem, jak rozmanitý svět hmyzu ukrývají chrudimské parky.
Saranče (Caelifera) je větší hmyz, jehož tělo bývá ze stran zploštělé, zadeček je pevně spojen s hrudí. Zadní nohy jsou zpravidla skákavé s mohutnými stehny. Většina druhů má zpevněná přední křídla, tzv. krytky, které jsou úzké a dlouhé a chrání druhý pár vějířovitých blanitých křídel.
U řádu rovnokřídlých, kam sarančata spolu s kobylkamipatří můžeme pozorovat dobře vyvinuté mimikry, tedy schopnost splynout s prostředím. Barva našich druhů je nejčastěji zelená, zelenohnědá nebo hnědá, tropické druhy mají i pestřejší barvy.
Saranče se vyznačuje krátkými tykadly a zakrnělým krátkým kladélkem u samic. Často mají nápadně zbarvený druhý pár křídel. Najdeme je u nás na loukách, stráních, v lesích i zahradách od léta do raného podzimu.
Typické je pro ně „cvrkání“ (tzv. stridulace), které vydávají třením částí křídel, která jsou pro tento účel uzpůsobena nebo třením nohou o křídla. Jednotlivé druhy se liší jak melodií, tak denní dobou „zpěvu“. U většiny druhů „zpívají“ jen samci. Pro vzájemný poslech mají příslušníci řádu rovnokřídlích sluchové ústrojí v kolenním kloubu zadních nohou. Sarančata jsou narozdíl od kobylek býložravá.