Ačkoliv pocházejí z různých míst východních a středních Čech, spojuje je právě místo smrti rodinných příslušníků. Setkání zorganizovala Jarmila Doležalová, dcera jedné ze dvou přeživších dívek z Ležáků, Československá obec legionářská a Spolek Zámeček Pardubice.

„Přímých potomků popravených bylo asi deset, další stovku tvořili vnuci, pravnuci, prasynovci a další příbuzní," uvedla Jarmila Doležalová.

Mezi přítomnými byla také její matka Jarmila rozená Štulíková. Ta byla se sestrou poslána do Německa na převýchovu, jako jediné dvě obyvatelky Ležáků válku přežily. Ostatních 34 dospělých nacisté popravili, 11 dětí zřejmě našlo smrt 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu.

Do Pardubic přijel také například Antonín Burdych z Bohdašína na Náchodsku, jehož rodina poskytla poslední úkryt před gestapem radiotelegrafistovi skupiny Silver A Jiřímu Potůčkovi. Za to tehdy osmiletému chlapci Němci zastřelili několik členů rodiny.

V Pardubicích bylo od 3. června do 9. července 1942 popraveno 194 lidí. Popravovalo se pro tři služebny gestapa v Pardubicích, Hradci Králové a Kolíně. Kromě obyvatel Ležáků pocházely oběti z Pardubicka, Čáslavska i Hradecka.

Příbuzní popravených o víkendu v přítomnosti čestné stráže legionářů položili na bývalém popravišti květiny a uctili památku zesnulých minutou ticha. Četl se také celý seznam všech zastřelených.

Organizátoři pro účastníky připravili i prohlídku bývalé Larischovy vily, takzvaného Zámečku, z níž by mělo vzniknout muzeum domácího a zahraničního odboje. (zr, čtk)