S odpovědí tradičně přichází majitelka slatiňanského svatebního salonu Lenka Vostradovská:

Úloha svědka

„V první řade už je nejvyšší čas požádat vybrané kandidáty, aby vám šli za svědky. Při té příležitosti je dobré mít rozmyšleno, jakou pomoc, ať už při plánování nebo během samotné svatby, od nich budete chtít. Samozřejmě je možné rozsah té pomoci kdykoli doladit, ale vždy je lepší, když to všichni zúčastnění vědí co nejdříve. Svědkyně nevěsty obvykle pomáhá nevěstě se zařizováním, výběrem šatů, květin, dortů apod., plánuje rozlučku se svobodou a ve svatební den je nevěstě k ruce.

Svědek ženicha se sice obvykle zapojuje později, až u plánování rozlučky se svobodou, ale o to více povinností má v den svatby. Tehdy by měl vše zkoordinovat, kdo jede v jakém autě, kde kdo sedí, hlídat čas a jestli se někdo neztratil a tak dále. Tuto funkci většinou v praxi vykonává někdo z rodičů nebo i všichni, což je ta horší varianta (vznikne více problémů kvůli nejasnosti velení), ale svědek ženicha je pro to vhodnější už proto, že není tolik citově zainteresovaný jako rodiče, proto spíše udrží chladnou hlavu.

DJ nebo kapela?

Další položkou na seznamu je výběr hudby na hostinu a večer. Je lepší kapela menší nebo větší, DJ nebo reprodukovaná hudba? Tohle do značné míry záleží na osobních preferencích, ale také na tom jak chcete trávit čas po hostině. Bude se tančit nebo vybíráte hudbu spíše jako podkres pro atmosféru? Obecně se dá říci, že na kapelu potřebujete nejvíc místa, nevýhodou jsou přestávky v programu, protože nikdo nevydrží hrát nebo zpívat nonstop, a také omezený repertoár, na druhou stranu zpěvák nebo jiná osoba z kapely vám celou akci i alespoň trochu moderuje a živá hudba je prostě živá.

DJ vám zabere méně prostoru než kapela, také plní funkci moderátora a rozhodně má širší repertoár. Přestávky jsou sice nutné i pro něho, ale nejsou tak znatelné, protože nemusí být přítomen neustále.

oslední variantou je řešení „po vlastní ose", kdy si sestavíte nějaký vlastní playlist, který pustíte na počítači, protože je to jednodušší než chodit vyměňovat cédéčka, nevýhodou je to, že si musíte vše zajistit sami a to včetně kvalitní techniky. Sice můžete pustit hudbu jen přes ten počítač, ale s kvalitními reproduktory je to přece jen jiné, stejně tak je třeba pohlídat kvalitu hudby samotné, ne všechno, co stáhnete z internetu, se dá poslouchat.

Stačí si vybrat

V této části plánování je čas začít se ohlížet po prstýncích a svatebním oznámení. Obojí je poměrně snadná věc, která nemá žádná zásadní pravidla, vše podléhá jen vašemu vkusu. Pokud jde o prstýnky, je třeba myslet na to, že je budete mít celý život, dnes není problém vybrat takové, aby se vám opravdu líbily. Už se nevybírá z pěti vzorů, ale můžete si nechat vyrobit prstýnky i mimo katalog na míru. Samozřejmě pokud výběr časově nepodceníte – když půjdete na poslední chvíli, budete muset vzít, co bude.
Oznámení je také velmi individuální záležitost, vybírat můžete z katalogů mnoha firem, nechat si v tiskárně vytisknou oznámení podle vlastního návrhu nebo si vlastními silami nebo u drobných výrobců nechat vyrobit naprostý originál.

U klasických katalogových oznámení je daný nejnižší možný počet, který si můžete objednat, obvykle 20 nebo 25 kusů, drobný výrobce zase může mít omezený počet v horní hranici, podle toho, co je schopen stihnout. Stejně tak vy, pokud se do výroby pustíte sami. Když se rozhodněte spolehnout sami na sebe, stejně doporučuji nechat si textovou část vytisknout v tiskárně. Viděla jsem mnoho „domácích" oznámení, která měla nápad, ale zkazil je nekvalitní tisk domácí tiskárny. Stejně tak, pokud se rozhodnete použít na oznámení svoji fotografii, doporučuji nechat se vyfotit profesionálně. Fotka z dovolené je sice autentická, ale selfie či fotky focené amatérem samospouští mívají spoustu vad, ať už jde o špatné světlo, nevhodné posunutí, takže focené osoby nejsou v centru fotky a podobně. Abych to shrnula, úplně nejhorší variantou je oznámení z vlastní fotky, vytištěné na domácí tiskárně, cokoli jiného je vždy lepší.

Svatební web

Do tohoto období by také měl spadat začátek tanečních kurzů, pokud se na nějaké chytáte. A příprava svatebního webu a také seznamu svatebních darů. Svatební web je dnes velmi oblíbený, protože ubírá nutnost informování každého hosta zvlášť (samozřejmě, kromě těch, o kterých víte, že internetu neholdují) Web by měl říci něco o vás, o vašem vztahu, přiblížit hostům průběh svatby a v také vám umožní zveřejnit seznam svatebních darů. Nebojte se ho sestavit, může to sice působit trochu kontroverzně, že diktujete hostům, co mají koupit, ale oni jsou nakonec téměř všichni rádi, že nemusejí nic vymýšlet sami. Zbaví vás to rozpaků na nevhodnými dárky. Berte to jako dopis Ježíškovi, seznam přání, a nebudete se cítit provinile."

Lenka Vostradovská