Díky spolupráci s Olivovou nadací, která věnovala afghánským dětem sto dávek vakcíny za pětapadesát tisíc korun, se mohlo uskutečnit první kolo očkování. „Vakcíny byly určeny právě pro děti ze sirotčince Fotima al Zharo, které jsou na pomoci druhých zcela závislé. Žije jich zde padesát, a to ve věku od 1,5 do 17 let. V sirotčinci pobývá i šest svobodných matek, které byly afghánskou společností zcela zavrženy,“ říká mluvčí 5. kontingentu Armády ČR Lada Kovářová.

Samotné očkování bylo pro zdravotníky i vojáky nevšedním zážitkem. Protože v hornatém a nepřístupném terénu je lékařská péče nedostupným luxusem, všichni logicky předpokládali hysterický pláč a křik způsobený strachem z injekce.

„Děti však všechny příjemně překvapily. Injekční stříkačka a jehla pro ně byly zcela neznámé, a proto přistoupily k očkování s klidem a velkou zvědavostí. Nějaká slza sice ukápla, ale víc bylo holčiček a kluků, jež se domáhaly injekce a záviděli ji ostatním,“ dodává Lada Kovářová.

Lékař 5. kontingentu ISAF PRT Pavel Ferkál při pobytu na afghánské misi poznal, že lékařská péče je vhornaté a nepřístupné zemi velkým luxusem. „“Lékaře často supluje zdravotník se základním zdravotnickým vzděláním nebo dokonce náboženský vůdce - muláh, který „léčí“ zaříkáváním a motlitbou. Šíření infekcí, jejichž zdrojem je většinou voda a potraviny, nahrává zejména fakt, že vAfghánistánu neexistuje systém zdravotnické péče a pravidelného očkování, na který jsme zvyklí vČeské republice,“ říká Pavel Ferkál. .Očkování proti „nemoci špinavých rukou“ bylo od Olivovy nadace a 4. brigády rychlého nasazení správným krokem. „V momentě, kdy čeští vojáci navštívily sirotčinec, byla většina starších dětí na okolních smetištích, kde sbíraly odpadky, které by se daly použít jako palivo pro místní kuchyň,“ říká mluvčí 5. kontingentu Lada Kovářová.

Vakcíny pro děti nejsou jediná pomoc, které se tomuto sirotčinci od 5. kontingentu PRT dostalo. Díky prostředkům zkřesťanské sbírky zde byla vystavěna nová kuchyň, humanitární organizace ADRA věnovala dětem přikrývky a školní pomůcky. Spomocí tomuto sirotčinci počítá i 6. kontingent, který se nyní připravuje a který převezme operační úkol vAfghánistánu na počátku měsíce srpna.

Pohled redaktorky Chrudimského deníku Romany Netolick na misi vojákůvAfghánistánu naleznete v rubrice "K věci".