Bojovalo se dřevěnými meči a dalšími imitacemi středověkých zbraní. Bojovníkům ve středověkých kostýmech ve věku 12 – 16 let veleli o něco starší představitelé jednotlivých království. O získání území bývalého království Cintry se utkala armáda císařství Nilfgaard s koalicí tří severních království. Do hry vstupovali vedle vojáků také nadpřirozené síly, magie a nestvůry. Letošní Války o Cintru se zúčastnilo 380 hráčů, členů skautských a jiných dětských oddílů. Přihlášky přišly z mnoha míst republiky.

Hra byla založena na dobrovolném dodržování pravidel, které z větší části nikdo nemůže kontrolovat a které je poměrně lákavé porušit. „Dřevěná“ bitva umožňila všem dětem prožít si skutečné hodnotové dilema v situacích „uteč a přežij – a nech tu kamarády umřít“. Děti musely přemýšlet, jestli obětovat vlastní pracně vybudovanou postavu a začít znova…

Vše bylo jen jako – a nebo nebylo? Hra bojovníky pohltila tak, že prožité situace už se blížily realitě. Hráči měli šanci k sebepoznání, tehdy se projevily jejich skutečné pocity i postoje. „Hra vede děti i dospělé k zamyšlení nad hodnotami jako je kamarádství, pomoc druhému, spolupráce – a to lákavou, zábavnou, dobrodružnou formou,“ říká pořadatel hry Ladislav Pelcl z Prahy.

Anna Voňavková